Grypa atakuje. Epidemia w Polsce coraz bardziej realna

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 17:18
Podobno ten sezon uznawany jest za najgorszy od 2009 roku, kiedy po świecie szalała świńska grypa. Do niektórych krajów epidemia już dotarła, a teraz puka do naszych drzwi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

98 osób zmarło we Włoszech z powodu powikłań po grypie, a 530 osób zakwalifikowano jako ciężko chore.  Eksperci szacują, że od początku jesieni ubiegłego roku, we Włoszech zachorowało ponad 5 mln osób i może to być najgorszy sezon od kilkunastu lat.

W Polsce nasilenie zachorowań na grypę przypada na przełom lutego i marca, ale dane za pierwsze dni lutego też brzmią niepokojąco. Zarejestrowano już 243 tysiące przypadków i podejrzeń zachorowań na grypę. Coraz więcej badań laboratoryjnych wykonuje się, by potwierdzić, że chodzi o wirus grypy.

Jak można uchronić się przed grypą? Jakie są jej objawy i czego nie można bagatelizować? Czy można jeszcze się zaszczepić? Zapytamy o to prof. dr hab. n. med. Ewę Bernatowską (alergologa, pediatrę, pulmonologa). Początek rozmowy o godz. 8.15

***

Do słuchania "Sygnałów dnia" w sobotę (17.02) w godzinach 6.00 - 9.00 zapraszają Karolina Rożej i Henryk Szrubarz.

ag/kk


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grypa w Polsce. Nie chcesz zachorować? Myj ręce!

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 11:00
- Myjmy ręce po każdym pobycie w dużym skupisku ludzi. Na klamkach, poręczach, blatach, pieniądzach gromadzą się wirusy, które potem na dłoniach przenosimy w okolice ust czy oczu - mówi Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To tylko grypa? Niestety, kosztuje nas znacznie więcej niż myślimy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 14:46
Tłok w przychodniach, wstrzymane odwiedziny w szpitalach, kolejki w aptekach. Jest zimno, jest grypa - mówią Polacy. Jest szczepionka, a są powikłania pogrypowe, hospitalizacje i zgony - odpowiadają lekarze i przypominają, że każdego roku co 10. Polak zmaga się z grypą lub infekcjami grypopodobnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grypa. Jak nie pomylić jej z przeziębieniem?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 13:32
- Objawy sa bardzo podobne, ale różnica między chorobą przeziębieniową, a grypą jest ogromna - mówi w "Czterech porach roku" dr Michał Sutkowski.
rozwiń zwiń