Świętujemy 45-lecie "Sygnałów dnia"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 10:05
"Sygnały dnia" pojawiły się na antenie Polskiego Radia 1 marca 1973 roku. Tego historycznego dnia audycję przygotował kilkuosobowy zespół pod kierownictwem red. Aleksandra Tarnawskiego.
Audio
 • Życzenia dla "Sygnałów dnia" od muzyka Pawła Golca
 • Życzenia dla "Sygnałów dnia" od premiera Mateusza Morawieckiego
 • Życzenia dla "Sygnałów dnia" od posła Jacka Sasina
 • Życzenia dla "Sygnałów dnia" od wicepremier Beaty Szydło
 • Życzenia dla "Sygnałów dnia" od prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza
 • Życzenia dla "Sygnałów dnia" od minister Elżbiety Rafalskiej
 • Życzenia dla "Sygnałów dnia" od aktorki Anny Dymnej
 • Życzenia dla "Sygnałów dnia" od kardynała Kazimierza Nycza
 • Życzenia dla "Sygnałów dnia" od posła Tomasza Rzymkowskiego
 • Życzenia dla "Sygnałów dnia" od dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły
 • Życzenia dla "Sygnałów Dnia" od europosła PiS Ryszarda Czarneckiego
 • Życzenia dla "Sygnałów Dnia" od szefa rady politycznej partii Nowoczesna Pawła Rabieja
 • Życzenia dla "Sygnałów Dnia" od sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego
 • Życzenia dla "Sygnałów dnia" od posła Kukiz'15 Marka Jakubiaka
 • Życzenie dla "Sygnałów dnia" od ministra Mariusza Błaszczaka
Redakcja Sygnałów dnia z okolicznościowym tortem
Redakcja "Sygnałów dnia" z okolicznościowym tortemFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Przed mikrofonem usiadł wówczas Tadeusz Sznuk pełniąc rolę prowadzącego audycję, wiadomości pisał Grzegorz Dziemidowicz, a przegląd prasy robiła Jadwiga Paprocka. Pierwszą realizatorką była Zofia Michalewicz.

Kierownikiem produkcji był Piotr Sadowski, który odpowiadał także za przygotowanie pogody.

W ramach jubileuszu Program 1 przygotował wyjątkowe wydanie "Sygnałów dnia" w czwartek 1 marca w godz. 6.00 – 9.00.

Nie zabrakło wyjątkowych gości oraz niespodzianek dla słuchaczy, a także okolicznościowego tortu. Zobacz wideo!

Ponadto codziennie o godz. 7.50 od poniedziałku 26 lutego do piątku 2 marca radiowa Jedynka prezentowała na antenie najlepsze anegdoty słuchaczy nadesłane w ramach konkursu "Sygnały dnia i ja".

Zapraszamy do serwisu przygotowanego z okazji 45-lecia Sygnałow dnia>>>

Wśród nagrodzonych historii znalazła się m.in. anegdota kierownika 33 wyprawy na Polską Stację Polarną PAN Arctowski: „Będąc kierownikiem na polskiej stacji polarnej Arctowski na Antarktydzie lubiłem słuchać „Sygnałów dnia”. Oprócz różnicy czasu wynoszącej 4 godziny (audycja rozpoczynała się o godz. 2.)  dochodził jeszcze jeden problem. Sygnał satelitarny internetowy, który odbierała czasza, zimą czyli od kwietnia do września był regularnie tłumiony przez śnieg, który się do niej przyklejał. W tej sytuacji w ciemności trzeba było wyjść z głównego  budynku i odśnieżyć czaszę anteny. Po kolejnym moim wyjściu tej samej nocy jeden z kolegów polarników zaniepokojony moim zachowaniem z troską zapytał o to dlaczego tak często wychodzę. A ja na to, że „Sygnały dnia mi zanikają i muszę poprawić zasięg".

Przyjaciel, który budzi

"Sygnały dnia" to sztandarowa audycja Programu 1 Polskiego Radia. Od początku istnienia jest najważniejszym źródłem informacji i opinii dla wielu milionów Polaków. W ten sposób "Sygnały dnia" skutecznie realizują zadania postawione przed publicznymi mediami. Audycja z powodzeniem wywiązuje się też z innej, niezwykle ważnej roli – jest przyjacielem, który budzi o  poranku, a potem towarzyszy w porannej krzątaninie i w drodze do pracy. Program bawi, uczy, przypomina co ważnego wydarzyło się tego dnia przed laty, ale także pozwala zanucić znany przebój.

Niekwestionowany sukces, jaki audycja odniosła na polskim rynku radiowym jest zasługą ciężkiej pracy niezwykle licznej sztafety twórców, którzy przez minione 45 lat przewinęli się przez studio i redakcyjne pokoje radiowej Jedynki. Jednych znaliśmy świetnie jako prowadzących program, reporterów słyszeliśmy gdy relacjonowali ważne wydarzenia, a korespondenci zagraniczni opowiadali co ciekawego i ważnego dzieje się na świecie. Zawsze byli też ci których obecności słuchacze mogli się tylko domyślać, choć bez ich pracy program często by nie powstał – wydawcy, realizatorzy, technicy, kierownicy produkcji i asystenci. Niektórzy związali się z audycją na długie lata, inni byli w jej historii tylko krótkim epizodem. Kilkoro z nich było już w przeszłości nagradzanych przez Kapitułę Złotego Mikrofonu.

Jednak "Sygnały dnia" to zawsze był i jest efekt zbiorowego wysiłku całego zespołu - i ten wysiłek setek dziennikarzy oraz przedstawicieli innych radiowych zawodów został uhonorowany pięć lat temu Złotym Mikrofonem - razem tworzyli i wciąż tworzą tę znakomitą audycję, której od 45 lat słuchamy w Programie 1 Polskiego Radia.

Początki 

Początkowo audycja była odtwarzana z taśmy i trwała 17 minut. Niestety, nie zachowała się w archiwach – jak wiele innych, została skasowana w stanie wojennym. Wiadomo jednak, o czym poinformowała słuchaczy:

 • Bonn przed wizytą brytyjskiego premiera Heatha – korespondencja Henryka Kollata;
 • uroczystości kopernikowskie w Sztokholmie (rok 1973 był rokiem kopernikowskim);
 • nowy system stypendialny w Polsce;
 • początek sezonu żeglugi w Bydgoszczy – korespondencja Zbigniewa Kuczewskiego;
 • alarm lawinowy w Tatrach – korespondencja Bogusława Sobczaka.

Kolejne audycje prowadził m.in. Andrzej Matul, Andrzej Jaroszewski, Mieczysław Marciniak (który przygotowywał też przeglądy prasy), za wiadomości odpowiadali Mieczysław Smugarzewski i Rafał Brzeski.

Już po roku program zaczęto emitować na żywo. Pod koniec 1975 roku audycja objęła całe pasmo poranne - od godz. 6.00 do 8.00 słuchacze mogli usłyszeć wiadomości, przeglądy prasy, wiadomości sportowe, informacje dla kierowców oraz rozmowy z gośćmi. I tu także jako pierwszy w nowej konwencji powitał słuchaczy Tadeusz Sznuk, wiadomości przygotował i przedstawił Grzegorz Dziemidowicz, za przegląd prasy odpowiadała Jadwiga Paprocka, realizatorem był Wojciech Nowak, a nad muzyką czuwała Maria Żabicka. Z innych osób tworzących ówczesne "Sygnały dnia" należy wymienić m.in. Andrzeja Matula (prowadzenie), Tadeusza Cichomskiego (przeglądy prasy), Malinę Zasadzińską (muzyka), Zbigniewa Głodkowskiego (realizacja).

Od tego czasu kilkakrotnie zmieniano czas nadawania audycji docelowo przejmując antenę od godz. 6.00 do 9.00 od poniedziałku do soboty.

Sygnał "Sygnałów"

Pierwszym sygnałem audycji wykorzystanym 1 marca 1973 roku temu był fragment jednego z utworów z filmu "Shaft", na który swój głos nałożył Janusz Kiliański, ówczesny szef spikerów Polskiego Radia. Drugi sygnał został nagrany przez Tadeusza Sznuka. Do chwili obecnej był on kilkakrotnie zmieniany, np. w 2006 roku jego autorem był Piotr Rubik, a w tej chwili Leszek Możdżer.

Warto zauważyć, że pomysłodawca porannej audycji Aleksander Tarnawski, oprócz nazwy "Sygnały dnia", opracował dokładny plan jej realizacji, ustalając jednocześnie obowiązki poszczególnych osób odpowiedzialnych za jej tworzenie. I tak, określił m.in. na czym polega:

- redakcyjna organizacja bloku

- zasady organizacyjne emisji

- obowiązki dziennikarza – reżysera, czyli dzisiejszego wydawcy

- dziennikarza prowadzącego program

- depeszowca dzisiaj nazywanego serwisantem

- dziennikarza przygotowującego i wygłaszającego przegląd prasy

- obowiązki realizatora technicznego

- redaktora muzycznego – dzisiaj to tzw. oprawca muzyczny

- kierownika produkcji – to zawód, który wprowadził do Polskiego Radia red. A. Tarnawski.

Powyższe "wytyczne" obowiązują do dziś i to nie tylko w "Sygnałach dnia".

Przede wszystkim goście

Jednak podstawę „Sygnałów dnia” od zawsze stanowili goście audycji. Przez te lata to byli i są: prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie, senatorowie, ministrowie, przedstawiciele ugrupowań politycznych, ale także publicyści, eksperci, przedstawiciele stowarzyszeń społecznych, fundacji, ekonomiści czy… sportowcy.

W ciągu tych 45 lat dziennikarze "Sygnałów dnia" relacjonowali wszystkie najważniejsze wydarzenia nie tylko w kraju, ale i za granicą. W kraju obsługiwali m.in. w 1979 roku pierwszą i każdą kolejną pielgrzymkę Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny, relacjonowali obrady Okrągłego Stołu w 1989 roku, wybory do Sejmu i Senatu w czerwcu 1989 roku oraz każde kolejne, także prezydenckie i samorządowe. Nadawano relacje z łodzi podwodnej gdzieś u wybrzeży USA, korespondencję z oblężonego parlamentu litewskiego i pierwszy wywiad z Vitautasem Landsbergisem czy rozmowę z Heleną Vondraczkovą.

Często realizowano (i nadal się realizuje) tzw. "audycje wyjazdowe". I tak, "Sygnały" nadawały z kopalń, z ziemi kłodzkiej, ze statków "Stefan Batory" i "Zamość", z Fabryki Autobusów w Jelczu, ze Szkoły Artylerzystów w Toruniu czy ze Stoczni Remontowej w Gdańsku.

Zespół "Sygnałów dnia" był także na Polu Grunwaldzkim w okrągłą rocznicę bitwy oraz na Światowych Dniach Młodzieży, które w 2016 roku odbyły się w Krakowie. Osiem lat temu zespół miał zaszczyt odsłonić swoją ławeczkę w alei Radiowej Jedynki w Stegnie Gdańskiej. Od wielu lat zachęca także do udziału w Biegu Piastów prosto z Polany Jakuszyckiej.

Przez te czterdzieści pięć lat „Sygnałami dnia” kierowali m.in.: Aleksander Tarnawski, Sławomir Szof, Lesław Nowak, Antoni Mielniczuk, Jerzy Tomaszewski, Krzysztof Grzesiowski, Paweł Kwieciński, Andrzej Żak (dwa razy), Tomasz Kowalczewski, Paweł Piszczek, Artur Makara, Marek Mądrzejewski. Obecnie szefem zespołu jest Henryk Szrubarz.

Jedynka,kh,mg/ag

 

Zobacz więcej na temat: Sygnały Dnia W POLSKIM RADIU