Stefan Majchrowski - człowiek o niebanalnym życiorysie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 20:14
Stefan Majchrowski - pisarz, autor blisko stu słuchowisk i audycji, w tym dla dzieci, przygotowanych dla Polskiego Radia. 22 lutego minęła 30. rocznica jego śmierci, a 13 marca minie 110 rocznica urodzin.
Audio
  • Przypominamy życiorys Stefana Majchrowskiego (Eureka/Jedynka)
Maszyna do pisania
Maszyna do pisaniaFoto: pixabay/Tomasz Mikolajczyk

W audycji przypominamy biografię człowieka o niebanalnym życiorysie: rotmistrza II Rzeczpospolitej, uczestnika kampanii wrześniowej - bitwy pod Kockiem, więźnia Oflagu VII A w Murnau w Bawarii, żołnierza II Korpusu Polskiego na Zachodzie, po powrocie do Polski w 1947 roku także tłumacza, autora takich książek jak "Za drutami Murnau", "Polska Droga", "Pan Sienkiewicz".

Stefan Majchrowski urodził się w Grodzisku Mazowieckim w 1908 roku. To był piątek 13 marca, co uważał za szczęśliwy zbieg okoliczności. Prof. Jan Majchrowski, syn Stefana, powiedział, że ojciec pisał książki już jako nastolatek. - Mając bodajże 12 czy 13 lat napisał pierwszą swoją książkę, pod bardzo pretensjonalnym tytułem "Opadły więzy". Zawsze ten tytuł przywoływał ze śmiechem. Patriotyczny, ale też i kiczowaty tytuł o Kościuszce. Ta książka przepadła, bo pożyczył ją pierwszemu swojemu recenzentowi, który jej nigdy nie oddał - powiedział Jan Majchrowski.

Zapędy twórcze Stefana Majchrowskiego miały odzwierciedlenie w szkolnej ocenie z języka polskiego. - Ta powieść postawała w Zamoyskim. To się skończyło tym, że ojciec zawsze podkreślał, że miał piątkę z polskiego i niestety dwóję ze wszystkich innych przedmiotów. Rodzina załamywała ręce, bo był niesfornym dzieciakiem – powiedział Jan Majchrowski w rozmowie z Dorotą Truszczak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której prezentujemy archiwalne wypowiedzi Stefana Majchrowskiego, a także fragmenty jego słuchowisk i audycji radiowych.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Jan Majchrowski (syn Stefana Majchrowskiego) 

Data emisji: 27.02.2018

Godzina emisji: 19.09

abi


Czytaj także

"Dym na skraju wsi" - Alicja Grembowicz

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 13:00
Bohaterem reportażu jest Jerzy Niemczuk - prozaik, dramaturg, scenarzysta, autor słuchowisk radiowych i książek dla dzieci. Od kilku lat mieszka na Mazurach.
rozwiń zwiń