- Nigdzie, na żadnej ze znanych nam planet, nie tylko w Układzie Słonecznym, ale także poza nim, nie występują tak niezwykłe proporcje rozmiarów Księżyca i odległości do Słońca, żeby takie zjawisko mogło zaistnieć. To będzie wielkie święto miłośników astronomii - powiedział Karol Wójcicki.
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl
Zaćmienie, do którego dojdzie w poniedziałek, jest szczególnie wyczekiwane w Stanach Zjednoczonych - kraju, przez którego całą długość przebiega pas całkowitego zaćmienia. Mieszkańcy Polski, niestety, nie będą mieli możliwości uczestniczenia w tym święcie. Jak wskazał gość Jedynki, cień Księżyca padnie na Ziemię krótko po tym, jak w Polsce Słońce już zajdzie.
- Chociaż widziałem, że kilku moich naprawdę zwariowanych kolegów wpadło na genialny, być może, pomysł, żeby obserwować to zaćmienie nocą. Chcą zrobić taki numer - będą oglądać na niebie przeloty sztucznych satelitów i wypatrywać tych, które mogą przelatywać w tej części kosmosu, gdzie pada cień Księżyca. Chcą zobaczyć, jak niektóre z tych satelitów lekko pociemnieją - wytłumaczył popularyzator astronomii.
"Ameryka dostała bzika". Wysłuchaj całej audycji, w której gość Jedynki, który będzie oglądał zaćmienie Słońca w USA, opowiedział o tym, jak do tego niezwykłego widowiska przygotowują się Amerykanie. Wyjaśnił też, po co wiezie ze sobą za ocean... prześcieradło.
***
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Goście: Karol Wójcicki (dziennikarz naukowy, popularyzator astronomii, autor fanpage'u Z głową w gwiazdach)
Data emisji: 18.08.2017
Godzina emisji: 11.23
Materiał wyemitowano w audycji "Lato z Radiem"
kk