30. rocznica śmierci Jonasza Kofty na antenie radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 12:21
Wspomnienia rodziny i przyjaciół, rozmowy z krytykami i współpracownikami, a także wnikliwe reportaże i audycje publicystyczne złożą się na ilustrowaną utworami Janasza Kofty radiową opowieść o tym wybitnym artyście. 19 kwietnia 2018 roku przypada 30. rocznica jego śmierci.
Audio
  • Piotr Kofta o swoim ojcu Jonaszu (Kulturalna Jedynka)
  • W utworach Jonasza Kofty znalazły się echa wydarzeń w najnowszej historii Polski (Jedynka)
  • Jonasz Kofta od 1964 roku współpracował z Polskim Radiem (Jedynka)
  • Janusz Strobel wspomina Jonasza Koftę cz. I (Już taki jestem/Jedynka)
  • Janusz Strobel wspomina Jonasza Koftę cz. II (Już taki jestem/Jedynka)
  • Janusz Strobel wspomina Jonasza Koftę cz. III (Już taki jestem/Jedynka)
  • Jonasz Kofta wielokrotnie był wyróżniony na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (Jedynka)
  • Jonasz Kofta Agnieszką Osiecką i Wojciechem Młynarskim był zaliczony przez Jeremiego Przyborę do „trójcy wieszczów polskiej piosenki” (Jedynka)
  • Jonasz Kofta napisał libretta do musicali, scenariusze widowisk i wiersze (Jedynka)
  • Jonasz Kofta napisał wiele piosenek, które zdobyły popularność, dzięki interpretacjom (Jedynka)
Jonasz Kofta, zdjęcie archiwalne z 20 lutego 1979 roku
Jonasz Kofta, zdjęcie archiwalne z 20 lutego 1979 rokuFoto: PAP/Ryszard Okoński

30 lat temu, 19 kwietnia 1988 roku, zmarł Jonasz Kofta – jeden z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych artystów współczesnej Polski, ceniony poeta, dramaturg, satyryk, piosenkarz i malarz. Od 1964 roku, aż do przedwczesnej śmierci, współpracował z Programem 3 Polskiego Radia, współtworząc niepowtarzalny styl, charakter i wyjątkową pozycję tej anteny. W czwartek 19 kwietnia Polskie Radio przypomni bogaty dorobek Jonasza Kofty poprzez wiele interesujących, różnogatunkowych audycji na wszystkich swoich antenach.

Portal polskieradio.pl przygotował specjalny rocznicowy serwis poświęcony Jonaszowi Kofcie Kofta.polskieradio.pl

Strona dedykowana wybitnemu artyście pokazuje jego wielowymiarowość, bo był on nie tylko satyrykiem i człowiekiem radia, ale przede wszystkim wybitnym poetą i tekściarzem. W serwisie znalazły się wyjątkowe nagrania  z Archiwum Polskiego Radia, m.in. wiersze Kofty,  czytane przez samego Autora, a także legendarne już „Dialogi na cztery nogi”, czy „Fachowcy” – skecze, bez których trudno sobie wyobrazić kabaretowe wątki na antenie radiowej Trójki.

O tym, kim i jaki był Jonasz Kofta mówi przed kamerą m.in. jego syn Piotr, a także jego kabaretowy partner Stefan Friedmann. W serwisie nie brak również archiwalnych wypowiedzi Agnieszki Osieckiej, Ryszarda Marka Grońskiego, Macieja Zembatego i  Ewy Błaszczyk.

Jonasz Kofta w Jedynce

Przez cały dzień postać i twórczość Jonasza Kofty będą obecne na antenie Programu 1 Polskiego Radia w ramach kilkuodcinkowego cyklu przygotowanego przez Kajetana Tłokowskiego.

Z kolei Janusz Strobel będzie wspominał swoją współpracę z Koftą w cyklu Jolanty Fajkowskiej „Już taki jestem”, w „Czterech porach roku” (ok. godz. 9.50, 10.50 i 11.40). Jonaszowi Kofcie będzie także poświęcone specjalne wydanie audycji „Tu jest muzyka” Pawła Sztompke (19 kwietnia, po godz. 23.00).

Z pewnością wielu słuchaczy przyciągnie też reportaż Jakuba Tarki, będący próbą stworzenia autorskiego portretu Janusza Kofty. Jego emisja przewidziana jest w dniu 22 kwietnia w paśmie „Perły reportażu”, po godz. 17.00.  Warto dodać, że słuchacze Jedynki będą mieli w najbliższy czwartek możliwość wielokrotnych antenowych spotkań z najbardziej lubianymi utworami Jonasza Kofty.

Dodatkowo artyście temu poświęcona była "Kulturalna Jedynka" z 13 kwietnia, której gościem był Piotr Kofta.

mat.promocyjne,kh

 

 

Zobacz więcej na temat: Jonasz Kofta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak