Czesław Miłosz i Jan Paweł II. Przesłanie ich życia

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 11:45
Jan Paweł II - dla świata jeden z najbardziej znaczących Polaków w dziejach XX wieku i Czesław Miłosz, który nie chciał stać się poetą  międzynarodowym, chciał pozostać poetą polskim, to bohaterowie audycji. Jakie przesłanie dla nas niesie ich życie?
Jan Paweł II (L) i Czesław Miłosz (P)
Jan Paweł II (L) i Czesław Miłosz (P)Foto: shutterstocj i TVP/PAP Ryszard Kornecki

Kazimierz Wyka pisał o Czesławie Miłoszu: "Wyrósł nad głowy swoich rówieśników i rywali poetyckich. Stoi przed nim trud już nie tylko na miarę jego pokolenia (...). Trud na miarę poezji, która nie przemija, gdy przemijają jej czasy." Sam Miłosz uważał, że literatura jest szansą na ocalenie człowieczeństwa. Jego książka "Zniewolony umysł" z 1953 roku uważana za wybitną próbę naukowej analizy działania propagandy komunistycznej, znalazła się na liście opracowanej przez Parlament Europejski 100 najważniejszych  książek o Europie.

Papież Jan Paweł II - Karol Wojtyła, człowiek, którego życie to gotowy scenariusz na film o burzliwej historii XX wieku. Kilka takich filmów powstało. Po wyborze na Tron Piotrowy zmienił oblicze papiestwa, głosił ideę nowego adwentu trzeciego tysiąclecia. Odbył 104 podróże apostolskie odwiedzając katolików na całym świecie, co jest bezprecedensowe w historii Kościoła.

Gościem audycji będzie prof. Andrzej Nowak.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Historia żywa" w sobotę (4.08) o godz. 14.10 zaprasza Dorota Truszczak.

ag


Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II Czesław Miłosz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

39. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 06:01
Nad ranem 28 maja 1981 roku Polskie Radio oraz agencje światowe nadały komunikat: - Tu mówi Warszawa. We wszystkich programach Polskiego Radia nadajemy komunikat specjalny. Dziś o godzinie 4.40 rano w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w rezydencji arcybiskupów warszawskich zmarł jego eminencja kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigry to miejsce szczególne, perła Suwalszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 14:27
Pierwsza była tam przyroda. - Potem przyszli ludzie i starali się harmonijnie dostosować to miejsce do swoich potrzeb - mówi przewodnik Tomasz Uszcza.
rozwiń zwiń