Jak ochronić się przed elektromagnetycznym smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 12:28
W czasach nasilającego się zapotrzebowania na zaawansowane systemy elektroniczne i telekomunikacyjne, nasze otoczenie jest coraz bardziej przepełnione różnymi rodzajami promieniowania elektromagnetycznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Są to głównie fale radiowe (np. fale emitowane z telefonów komórkowych), które mogą mieć negatywny wpływ zarówno na pracę urządzeń elektronicznych, jak i na zdrowie ludzi. Dlatego też istnieje potrzeba skutecznego tłumienia tego rodzaju promieniowania i eliminowania go ze środowiska.

Gościem będzie profesor Mariusz Zdrojek z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, który pracuje nad nanokompozytami (termoplastyczne plastiki i nanostruktury węglowe, czyli grafen), a więc specjalnymi materiałami do tłumienia promieniowania mikrofalowego, szczególnie promieniowania emitowanego przez telefony komórkowe. Materiały opracowane przez polskiego badacza mogą być stosowane także w medycynie, jako osłony na kable i złącza elektroniczne, powłoki radarowe i elementy ochronne w przemyśle samochodowym i lotniczym.

***

Do słuchania "Wieczoru odkrywców" w paśmie "Eureka" w poniedziałek (17.09) o godz. 19.10 zaprasza Krzysztof Michalski.

ag

Czytaj także

Uzależnienie od telefonu może wpędzić w długi

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 15:15
Długi posiadaczy telefonów, zwłaszcza komórkowych, wynoszą już 750 mln złotych. Według badań, korzysta z tych urządzeń już ponad 90 proc. osób, co dziesiąty śpi z telefonem pod poduszką, a co trzeci regularnie wykorzystuje aż 13 jego funkcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz noszenia komórek do szkoły. Bardziej przeszkadza rodzicom niż uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 10:22
Nauczyciele bezradnie rozkładają ręce. Ich zdaniem, walka z uczniami, którzy nagminnie używają telefonów na lekcjach, to walka z wiatrakami. Zatem, czy jest sens wprowadzania zakazu noszenia telefonów do szkoły?
rozwiń zwiń