Festiwal Dziedzictwa Kresów i muzyka polsko-litewska

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 17:53
Dawne Kresy Wschodnie zajmują szczególne miejsce w świadomości Polaków. Dla wielu z nas tereny te wiążą się przede wszystkim z nostalgicznymi wspomnieniami, choć Polacy mieszkający na Łotwie, Litwie, Białorusi czy Ukrainie współtworzą także współczesną kulturę tych krajów. O niej rozmawiać rozmawialiśmy w nowej audycji. 
Audio
  • Festiwal Dziedzictwa Kresów i muzyka polsko - litewska (Z muzyką po Kresach/Jedynka)
Panorama Wilna
Panorama WilnaFoto: Shutterstock.com/krivinis

W pierwszej odsłonie porozmawialiśmy o towarzyszącym Festiwalowi Dziedzictwa Kresów spektaklowi "Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu" Mikołaja z Wilkowiecka w wykonaniu Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa, który wystawiony zostanie 7 września w Przemyślu.

Prowadzący zapowiedzieli na antenie radiowej Jedynki  premierę polsko-litewskiego projektu muzycznego Oli Bilińskiej i zespołu Babadag „Šulinys” - albumu eksplorującego bogactwo muzycznej kultury terenu wschodniej Polski, graniczącej z Litwą. Tam między innymi żywa jest ciągle tradycja śpiewania pieśni litewskich, nazywanych sutartines.

***

Słuchaczy zapraszamy do dzielenia się ciekawymi wspomnieniami, opowieściami i propozycjami tematów, które uważają Państwo za ważne dla polskiej społeczności na Kresach. Nasz adres: kresy@polskieradio.pl.

Zapraszamy do wysłuchania pierwszej odsłony audycji. 

***

Tytuł audycji: "Z muzyką po Kresach"

Prowadzą: Aleksandra TykarskaPiotr Kędziorek 

Goście: Ela Lewak (lwowianka), Luba Lewak (wieloletnia aktorka Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie)

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 18.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka ku czci walczących w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 10:00
Pierwsze niemieckie strzały, które padły 80 lat temu na Westerplatte i rozpoczęły II wojnę światową, fundamentalnie wpłynęły na losy naszego kraju. Ten przełomowy moment muzycznie upamiętnia IV Koncert Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obertasy z jazzowym zacięciem

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 09:02
Do nazwy jednego z najpopularniejszych polskich tańców, który inspirował choćby Henryka Wieniawskiego, nawiązuje debiutancka płyta formacji Opla - Huberta Zemlera i Piotra Bukowskiego.
rozwiń zwiń