Zmarł Jan Kobuszewski. Wybitny aktor teatralny i filmowy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 11:25
Wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek Jan Kobuszewski zmarł w sobotę o godz. 9. Informację o śmierci artysty potwierdziła dyrekcja Teatru Kwadrat w Warszawie. 19 kwietnia Jan Kobuszewski świętował 85. urodziny.
Audio
  • Jan Kobuszewski: z biegiem lat przyjmujemy coraz mniej zadań aktorskich, ale staramy się je wykonywać coraz bardziej odpowiedzialnie (IAR)
  • Dźwiękowy portret Jana Kobuszewskiego (Czas pogody/Jedynka)
Jan Kobuszewski
Jan Kobuszewski Foto: VIPHOTO/East News
  • Jan Kobuszewski zmarł w sobotę rano w wieku 85 lat
  • Aktor występował w teatrze i telewizji
  • Związany był z kabaretami "Dudek" i "ZAKR" oraz "Kabaretem Starszych Panów" 

Agnieszka Osiecka nazywała Jana Kobuszewskiego "zmarnowanym Chaplinem polskiego kina", wielu określało go mianem "największego aktora komediowego w Polsce". Zagrał pamiętnego majstra w kabarecie "Dudek" i przezabawnego Pana Janka w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

- Odszedł Pan Jan Kobuszewski. Jakiś ciepły promyk zgasł. RiP - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Zaczynał w Teatrze Młodej Warszawy

Jan Kobuszewski urodził się 19 kwietnia w 1934 r. w domu przy ul. Nadwiślańskiej 3 na warszawskim Nowym Bródnie. Jego ojcem był Edward Kobuszewski, a matką - Alina z Kowalskich. Jan miał dwie starsze siostry - urodzoną w 1920 r. Marię i półtora roku młodszą od niej Hannę.

W 1956 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. W latach 1956-57 występował w Teatrze Młodej Warszawy. Kolejne lata to jego występy w Teatrze Klasycznym w Warszawie. W latach 1964-69 występował w Teatrze Narodowym. W latach 1976-2013 był aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Wybitny komik związany z kabaretami "Dudek" i "ZAKR".

Wystąpił w ponad 2 tys. programów

Występował także w telewizji - zarówno w filmach, jak i serialach i spektaklach. Grał m.in. w "Rysiu", "Czterdziestolatku", "Graczykach", "Klanie" i "Alternaty 4". W telewizji wystąpił po raz pierwszy w 1955 r., by pojawić się w ponad 2 tys. programów rozrywkowych. Z Janem Kociniakiem był współgospodarzem pierwszego cyklicznego, satyrycznego programu "Wielokropek". Występował w "Kabarecie Starszych Panów". W jednej z audycji Polskiego Radia, Jan Kobuszewski mówił, że im dłużej pracuje w zawodzie, tym większa jest jego odpowiedzialność za pracę.

- Z biegiem lat przyjmujemy coraz mniej zadań aktorskich, ale staramy się je wykonywać coraz bardziej odpowiedzialnie. Młody aktor bierze wszystko, co wpadnie mu w ręce i nie wywiązuje się z tego tak, jak należałoby się wywiązać. Natomiast my, staruszkowie, powoli chcemy robić mniej, bo zdrowie i siły już nie takie, ale z większą odpowiedzialnością - podkreślał.

Wielokrotnie odznaczany

Jan Kobuszewski często wcielał się w komediowe role, ujawniając ogromne poczucie humoru. Mawiał, że w codziennym życiu kieruje się natomiast rozwagą.

- Staram się być poważnym w wykonywaniu swoich domowych obowiązków. Ale uważam, że nie należy stronić od radości i śmiechu. Wszystko to jest dla ludzi, tylko trzeba umieć mądrze z tego korzystać - zaznaczał.

Aktor otrzymał wiele odznaczeń. W 1975 r. przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi, w 1979 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1998 r. - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998). W 2012 r. odznaczono go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej".

bb

Zobacz więcej na temat: Jan Kobuszewski aktor

Czytaj także

50-lecie Kabaretu Dudek. "Widz był dla twórców partnerem"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 16:18
- Domeną Kabaretu Dudek były teksty znakomitych autorów, które nie odnoszą się do konkretnych sytuacji, a do pewnych zachowań ludzkich - mówi Roman Dziewoński, syn założyciela legendarnej grupy Edwarda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Nike i wyróżnienia im. Norwida przyznane!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 11:53
- Wyróżnienie w takim zacnym gronie to dla mnie wielki zaszczyt, a przy okazji dziękuję moim widzom, że się na mój widok uśmiechają - mówił Jan Kobuszewski tuż po odebraniu nagrody "Dzieło życia" im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawanej przez samorząd województwa mazowieckiego już od 15 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda złożył życzenia z okazji 85. urodzin Jana Kobuszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 16:39
- Pana dorobek artystyczny zajmuje trwałe miejsce w dziejach polskiej kultury - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Jana Kobuszewskiego z okazji jego 85. urodzin. Prezydent zwrócił uwagę także na postawę aktora - jego "niezwykłą pogodę ducha, dobroć i optymizm".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kobuszewski - odchodzą najwięksi

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 11:50
Był na szczycie aktorskiego kunsztu i talentu, przede wszystkim komediowego. Jak śpiewał, prochu nie wymyśli, nie napisze wiersza. Ale to nie było potrzebne. Proch już dawno temu wymyślono, a wiersze napisali inni. Zaś Jan Kobuszewski mistrzowsko je recytował.
rozwiń zwiń