Sierpc, miejscowość położona w północnej części Polski bogata jest w zabytki i atrakcje turystyczne. Znajdują się tutaj kościoły budowane w stylu gotyckim, ratusz, cerkiew, Muzeum Wsi Mazowieckiej - skansen na obrzeżach miasta czy drewniany dom "Kasztelanka" z charakterystycznym łamanym dachem.
- Sierpc to jest bardzo stare miasto. Datuje się rok 1003 jako powstanie parafii. Myślę, że to jest sympatyczny zapis dziejopisarzy sierpeckich, którzy chcieli przenieść tą datę do roku 1003, do momentu powstania państwa z czasów Bolesława Chrobrego. (...) To co wiemy na 100 procent to jest 8 maj 1322 roku. To jest data lokacji miasta Sierpc - mówił Michał Weber, dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc.
Muzeum Wsi Mazowieckiej
Początkowo muzeum nosiło nazwę Muzeum Etnograficzne w Sierpcu i gromadziło przede wszystkim lokalnych artystów. Ziemia sierpecka słynie z wielu utalentowanych ludzi. Od drugiej połowy XX wieku do lat 90. działało tutaj ponad 30 rzeźbiarzy. - Rzeźby początkowo były wystawiane w ratuszu. Potem, kiedy powstał skansen, powstał również pomysł, by stworzyć takie miejsce, żeby wystawić w jednym miejscu wszystkie rzeźby. Mamy ich na tą chwilę kilka tysięcy - zaznaczył Jarosław Asztemborski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Kultura, nie tylko ludowa
Jarosław Żmijewski, dyrektor miejscowego Centrum Kultury i Sztuki opowiadał dziennikarzom radiowej Jedynki o imprezach kulturalnych, które mają miejsce na terenie Sierpca i w okolicach. - Koncerty, przedstawienia teatralne, imprezy odbywają się także przy udziale artystów z zewnątrz. Prowadzimy bardzo aktywną działalność dydaktyczną, związaną z nauczaniem przez naszych instruktorów. To jest drugi cel działania naszego centrum - dopowiedział.
W audycji mowa była o dawnych tradycjach ludowych, wróżbach, Uniwersytecie III Wieku. Odwiedziliśmy sierpecką bibliotekę i sprawdziliśmy, które dyscypliny sportu szczególnie upodobali sobie sierpczanie.
Jakie są powiązania Polskiego Radia z Sierpcem? Jakie były dawne tradycje ludowe? Jakie przysmaki serwują lokalni kucharze? Skąd się wzięła nazwa karczmy "Pohulanka"? Ilu słuchaczy liczy Uniwersytet III Wieku?
Posłuchaj dołączonych nagrań już teraz!
***
Co tydzień dziennikarze radiowej Jedynki odwiedzają miejsca jeszcze nie odkryte lub zapomniane. Audycja podróżnicza "Jedyne takie miejsce" (godz. 9.00-12.00) ukazuje piękno Polski, a prowadzący za każdym razem udowadniają, jak inspirujący i fascynujący jest nasz kraj, jak bogatą mamy historię i jak wiele można „zobaczyć” słuchając radia. W programie nie brakuje wędrówek szlakami turystycznymi, rozmów z ludźmi, którzy dzielą się ze słuchaczami swoimi pasjami i miłością do miejsc, w których żyją.
***
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadzą: Sława Bieńczycka, Roman Czejarek
Goście: Krzysztof Sagan (realizator PR, prowadzący prywatny portal poświęcony radiofonii), Michał Weber (Dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca), Jarosław Asztemborski (Muzeum Wsi Mazowieckiej), Danuta Krześniak (muzealnik, Muzeum Wsi Mazowieckiej), Jarosław Żmijewski (dyrektor Centrum Kultury i Sztuki), Melania Szałkucka (rektor Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sierpcu), Joanna Dębiniec, Joanna Stelmańska (karczma Pohulanka), Dariusz Jackowski (dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sierpcu), Monika Stańczak (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu), Jarosław Perzyński (burmistrz), Joanna Szewczykowska.
Data emisji: 9.11.2019 r.
Godzina emisji: 9-12
ans