Zbigniew Wodecki dziś skończyłby 70 lat. Przypominamy koncert "Wodecki jazz"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:23
Dziś Zbigniew Wodecki skończyłby 70 lat. Muzyk zmarł 22 maja 2017 roku. W dniu urodzin niezapomnianego artysty przypominamy koncert saksofonisty Piotra Barona z zespołem z utworami Zbigniewa Wodeckiego w jazzowych aranżacjach. Muzycy wystąpili w dniu premiery płyty "Wodecki Jazz". Koncert z cyklu  "Scena Szpilmana – Jedynka Live!" 31 maja 2019 roku poprowadził Marcin Kusy. Posłuchaj!
Piotr Baron z zespołem
Piotr Baron z zespołemFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj

25:45 2019_05_30_20_07_18_PR1_Tu_jest_muzyka_.mp3 Scena Szpilmana - Jedynka Live! P. Baron i Wodecki (Tu jest muzyka/Jedynka)

Jazz był wielką miłością Zbigniewa Wodeckiego. Artysta nierzadko nawiązywał do tego gatunku muzyki w swojej twórczości. Piotr Baron, jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych, kompozytor i pedagog, postanowił udowodnić, że ta fascynacja jest wzajemna.

 Zbyszek był swoistą, w dobrym tego słowa znaczeniu, samotną wyspą w polskim show-biznesie. Wytyczył swój własny kierunek i on jedyny ten kierunek kultywował, kontynuował. To był styl, który można nazwać "Zbigniew Wodecki" jako osobne zjawisko artystyczne – mówił Piotr Baron w "Muzycznej Jedynce".

Słuchacze koncertu na Scenie Szpilmana usłyszeli materiał z płyty "Wodecki Jazz" w premierowym wykonaniu kwintetu Piotra Barona w składzie: Łukasz Żyta, Maciej Adamczak, Michał Tokaj Robert Majewski. Wydawcą albumu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

 Tata miał wielką słabość do jazzu. Zresztą sam grał przepiękny jazz w latach 70. Kontekst jazzu w naszym życiu, w życiu taty był bardzo mocny. I nagle pojawiła się kontynuacja pomysłu na nagranie tej płyty, mimo wszystko, mimo tego, że Piotr nie zdążył jej nagrać z tatą. To jest klasyczny repertuar w jazzowych aranżacjach. Dla mnie płyta znakomita, absolutnie – tak o albumie mówiła Katarzyna Wodecka-Stubbs. – Ta płyta z pewnością musiała powstać. Chociażby dlatego, że umówiliśmy się na nią ze Zbyszkiem – dodał Piotr Baron.

Czytaj także

Zbigniew Wodecki i Mitch & Mitch Orchestra na jednej scenie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 20:00
Zbigniew Wodecki wraz z Mitch & Mitch Orchestra and Chorus, ze specjalnym udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Cannibal Mitcha, wykonali utwory z płyty zatytułowanej po prostu "Zbigniew Wodecki”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W słońcu Zbyszka". Reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 21:11
22 maja minęła druga rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego, muzyka, piosenkarza i kompozytora, który stworzył i wyśpiewał dziesiątki ponadczasowych hitów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tata ciągle wnosi w życie ludzi pozytywne emocje"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 10:00
- Jest z nami na tych koncertach! We wszystkich miastach, które odwiedziliśmy, przekonywaliśmy się, że warto to robić - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Wodecka-Stubbs, córka zmarłego artysty i patrona festiwalu Wodecki Twist.
rozwiń zwiń