Opowieść o Doris Day i Deanie Martinie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 07:54
Gościem audycji "Czas pogody" będzie biograf gwiazd Marcin Dąbrowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: defotoberg/Ralf Liebhold/shuttewerstock.com

Ona - amerykańska aktorka, piosenkarka i działaczka społeczna pochodzenia niemieckiego.

Karierę piosenkarki rozpoczęła w zespole Boba Crosby'ego, popularność zyskała dzięki wspólnym występom z Frankiem Sinatrą i zespołem Artiego Shawa. Wylansowała przebój "Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be)" z filmu "Człowiek, który wiedział za dużo" (1956) Alfreda Hitchcocka. 

W filmie zadebiutowała w 1948 roku. Pojawiła się wówczas w produkcji "Romans na pełnym morzu". Za pierwszoplanową rolę w "Telefonie towarzyskim" (1959) była nominowana do Oscara. Była gwiazdą romantycznych komedii, w których partnerowały jej takie legendy kina, jak Clark Gable, Cary Grant, Rod Taylor czy Rock Hudson.

On - amerykański piosenkarz i aktor pochodzenia włoskiego.

Do Hollywood trafił w 1949 roku. Razem z Jerrym Lewisem stworzył popularny duet komediowy, który wystąpił w 16 filmach (pierwszym był "My Friend Irma" z 1949 roku). Jego najważniejszą rolą aktorską była postać Dude'a w westernie "Rio Bravo" (1959, reż. Howard Hawks).

Jako piosenkarz często występował wspólnie ze swoim przyjacielem Frankiem Sinatrą. Wylansował wiele znanych piosenek, m.in.: "Sway", "Everybody Loves Somebody Sometimes", "Mambo Italiano", "One For My Babe", "Blue Moon", "Memories Are Made Of This", "That's Amore", "Things" (wspólnie z Nancy Sinatrą), "My Riffle", "My Ponny, and Me" (piosenka z filmu Rio Bravo).

W audycji posłuchamy też kolejnej kompozycji naszego twórcy miesiąca - Stanisława Moniuszki i... "Incydentu", który przytrafił się dwójce znakomitych polskich aktorów, a który przypomni niezawodna Teresa Drozda.

***

Na audycję "Czas pogody" w niedzielę (31.05) w godz. 10.00-12.00 zaprasza Zbigniew Krajewski.

kk

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Krajewski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kiedy wiosna buchnie majem...". Z wizytą u Partity

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 12:00
Każdy z nas zna ten największy wiosenny przebój zespołu Partita. W audycji "Czas pogody" spotkaliśmy się z połową kwartetu, Ludmiłą Zamojską i Andrzejem Frajndtem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęła karierę modelki w wieku 80 lat. Jak to zrobiła?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 15:50
Grała u Rybkowskiego, Kondratiuka i Kieślowskiego, a kiedy stuknęła jej osiemdziesiątka, założyła czerwoną sukienkę... i została modelką. - Kiedy szłam pierwszy raz na wybiegu, przypomniała mi się trema z pierwszego spektaklu dyplomowego. Byłam wręcz przerażona - zdradza Helena Norowicz.
rozwiń zwiń