Premierowy koncert "Cinema Boogie". Posłuchaj transmisji

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 19:35
Na antenie Programu 1 Polskiego Radia, na stronie internetowej radiowej Jedynki i Polskiego Radia, a także na kanale YouTube Polskiego Radia i na profilu Jedynki na Facebooku - można właśnie posłuchać wyjątkowego koncertu "Cinema Boogie". Wśród wykonawców: Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Łukasz Zagrobelny oraz Wojciech Myrczek. 
Big band, fantastyczni wokaliści i polskie klasyki filmowe. Premierowy koncert płyty Cinema Boogie już w środę
Big band, fantastyczni wokaliści i polskie klasyki filmowe. Premierowy koncert płyty "Cinema Boogie" już w środę!Foto: Cezary Piwowarski

Koncert zarejestrowano niedawno w studiu im. Witolda Lutosławskiego. Wydarzenie promuje album Polskiego Radia - "Cinema Boogie".

- Pomysł na płytę "Cinema Boogie" narodził się z miłości do naszej rodzimej muzyki filmowej i do jej twórców: Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, Andrzeja Korzyńskiego, Henryka Kuźniaka, Włodzimierza Korcza czy Krzysztofa Komedy, ale także wielu innych, którzy tworzyli i nadal tworzą filmowe ilustracje. Dzięki połączeniu bigbandowego brzmienia, pięknych melodii i głosów naszych gości, udało się stworzyć rzecz wyjątkową na polskim rynku muzycznym. Polecam gorąco koncertową odsłonę albumu "Cinema Boogie" – mówi Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.

>>>PREMIEROWY KONCERT PŁYTY "CINEMA BOOGIE" - WYDARZENIE NA FACEBOOKU<<<


. 

Muzyka w filmie i serialu odgrywa niezwykle istotną rolę. Dopełnia obraz, podkreśla nastrój albo go maluje. Nierzadko jest też całością, która znakomicie promuje film lub serial. Wiedzą o tym doskonale członkowie Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy oraz Adam Sztaba, Krzysztof Herdzin, Marek Stefankiewicz i Wojciech Kostrzewa, Michał Tomaszczyk i Jarema Jarosiński, którzy odpowiadają za aranżacje utworów, które znalazły się na płycie "Cinema Boogie".

Cinema Boogie_1200.jpg
"Cinema Boogie"

Album wypełniło 12 kompozycji. Większość z nich jest znana melomanom i widzom, gdyż pochodzą z uznanych, popularnych produkcji, chociażby z seriali "07 zgłoś się", "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek", czy filmów "Dziecko Rosemary", "Polowanie na muchy" oraz "Tylko mnie kochaj".

Pośród muzycznej klasyki polskiego kina, znalazł się także utwór wyjątkowy, który zamyka płytę "Cinema Boogie". Piosenka nosi tytuł "Zapalniczka", a tekst do utworu napisał wspaniały aktor i reżyser Andrzej Strzelecki, na krótko przed swoją śmiercią. W ostatnich dniach kwietnia 2020 roku Strzelecki przygotowywał piosenkę ze studentami Akademii Teatralnej. Zmarł trzy miesiące później.

"Żegnając i wspominając zmarłego w lipcu 2020 roku profesora i przyjaciela, dedykujemy mu ostatni napisany przez niego utwór o znamiennym dla postaci Andrzeja tytule - Zapalniczka" - mówi Piotr Kostrzewa.


Czytaj także:


Zgodnie z zamysłem twórców i pomysłodawców albumu "Cinema Boogie" nie wszystkie utwory są oczywiste. Część z nich nie stała się przebojami, nie wyszła poza kinowy czy telewizyjny obraz, ale nie zmienia to faktu, że pozostają perełkami w klasyce polskiej muzyki filmowej. Dlatego znalazły się w zestawie obok znanych, wyjątkowych evergreenów.

Jak podkreślają twórcy - najbardziej zależało im na tym, aby pokazać różnorodność, piękno, ale i ponadczasowy wymiar doskonałych tematów serialowych i filmowych, które zostały przedstawione w nieco innych, czasem zaskakujących wersjach, we wspaniałym bigbandowym wykonaniu.

"To jest w zamyśle pierwszy album filmowy naszego uczelnianego big-bandu. Chcemy zaprezentować Państwu fantastyczną polską muzykę filmową w rzadko spotykanej odsłonie bigbandowej. Obok studentów i absolwentów uczelni usłyszymy również zaproszonych specjalnie na tę okazję gości" – mówi Piotr Kostrzewa.Słuchając wspaniałych interpretacji "Bossa Novy" z filmu "Polowanie na muchy" z piękną wokalizą Natalii Kukulskiej, czy niezapomnianej kołysanki z "Dziecka Rosemary" Romana Polańskiego - do mistrzowskiego tekstu Wojciecha Młynarskiego "Zaśnij maleństwo" - dźwiękami brzmień bigbandowych wejdziemy w świat filmów i seriali.


Cinema Boogie - Przed nocą i mgłą | Chopin University Big Band & Łukasz Zagrobelny. Profil YT: Polskie Radio


Patronami medialnymi wydawnictwa "Cinema Boogie" są: Jedynka - Program 1 Polskiego Radia i TVP Kultura. ​

. .

Tracklista płyty:

1. Gdy zakocham się / When I Fall in Love z filmu One Minute to Zero

Oryginalna muzyka i słowa: Victor Young / Edward Heyman / arr. Dave Wolpe

Polski tekst: Andrzej Strzelecki/wokal Wojciech Myrczek

2. Cinema boogie – czyli kino "Uciecha" w Czeladzi – Henryk Kuźniak / arr. Wojciech Kostrzewa

3. Wyrzeźbiłam Twoją twarz z filmu Małżeństwo z rozsądku – Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / Agnieszka Osiecka / arr. Krzysztof Herdzin – wokal Daniela Bereza

4. Kryminalni temat z filmu – Maciej Zieliński / arr. Jarema Jarosiński

5. Bossa Nova z filmu Polowanie na muchy – Andrzej Korzyński / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal Natalia Kukulska

6. Przed nocą i mgłą z serialu 07 zgłoś się – Włodzimierz Korcz / Zbigniew Stawecki / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal Łukasz Zagrobelny

7. Samba butelkowa z filmu Tylko mnie kochaj – Maciej Zieliński / arr. Wojciech Kostrzewa

8. Deszcze niespokojne – z filmu Czterej pancerni i pies – Adam Walaciński / arr. Adam Sztaba

9. Zaśnij maleństwo / Rosemary's Lullaby z filmu Rosemary’s Baby – Krzysztof "Komeda" Trzciński / Wojciech Młynarski / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal Łukasz Lipski

10. Łagodnie płynę w twych ramionach z serialu Czterdziestolatek – Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / arr. Michał Tomaszczyk – wokal Dorota Miśkiewicz

11. Wojna domowa temat z serialu Wojna domowa – Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / arr. Wojciech Kostrzewa

12. Zapalniczka – Marek Stefankiewicz / Andrzej Strzelecki / arr. Marek Stefankiewicz – wokal Natalia Kukulska

.

Zobacz więcej na temat: Cinema Boogie

Czytaj także

"Cinema Boogie". Szef Chopin University Big Band: ten album łączy pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 14:18
Album "Cinema Boogie" został przygotowany przez Program 1 Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band. O tym niezwykłym projekcie opowiadają: Piotr Kostrzewa, kierownik artystyczny Chopin University Big Band oraz kompozytor Adam Sztaba.
rozwiń zwiń