Teatr Polskiego Radia zaprasza na "Balkon" Jeana Geneta

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2010 12:00
Maria Pakulnis i Marian Opania występują w spektaklu o kruchości władzy, sztukę wyreżyserował Jan Warenycia. Premiera dziś, o 21:05 w Jedynce!

Ekskluzywny dom schadzek pani Irmy oferuje klientom nie tylko młode dziewczęta, ale również możliwość wcielenia się w przeróżne postaci ze "świecznika władzy". Jest to przedziwny teatr, gdzie każdy może być przez godzinę kim tylko zapragnie - doświadczyć wszechpotężnej władzy, uwielbienia i podziwu, a nawet przeżyć własną śmierć. Fałszywi Sędzia, Biskup i Generał chronią się domu publicznym przed szalejącą w mieście rewoltą.

Na zewnątrz wali się stary porządek, a oni wciąż trwają w swych perwersyjnych iluzjach. Kiedy zwycięża rewolucja i trzeba odtworzyć władzę, to oni właśnie zajmą miejsce prawdziwych luminarzy, gdyż, zdaniem Geneta, wszelkie zaszczyty i urzędy są tylko rytuałem, w którym ludzie odgrywają swe z góry ustalone przez tradycję role.

W "Balkonie " Jean Genet podaje w wątpliwość istnienie jakiejkolwiek prawdy obiektywnej, w społeczeństwie niezdolnym już do odróżnienia rzeczywistości od wszechogarniającego, skostniałego rytuału.

Adapt. i reż. Jan Warenycia, real. akust. Paweł Szaliński, opr. muz. Tomasz Obertyn.

Obsada: Maria Pakulnis (Irma), Julia Kijowska (Carmen), Wojciech Wysocki (Naczelnik), Marian Opania (Sędzia), Ignacy Gogolewski (Biskup), Janusz Rafał Nowicki, Monika Krzywkowska (Kobieta), Marta Chodorwska (Złodziejka), Krzysztof Banaszyk (Kat), Krzysztof Wakuliński (Poseł).

Jedynka zaprasza do Teatru Polskiego Radia w niedzielę 12 grudnia o godz. 21:05.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mikołaj Gogol "Ożenek"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2010 11:51
Słuchowisko na podstawie Mikołaja Gogola "Ożenek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnicza siła słuchowisk radiowych

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 21:11
Aktorów i dramatopisarzy do radia przyciąga magia - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cel-pal"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 14:06
Sztuka Piotra Müldnera-Nieckowskiego w Teatrze Polskiego Radia.
rozwiń zwiń