Gdzie się podziały komary?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:07
Jesień i zima to pory roku, z których nadejściem coraz rzadziej można spotkać owady. Wraz z obniżaniem się temperatury powietrza ich aktywność maleje i zaczynają szukać miejsca do przezimowania. Tak jest również z komarami. Co się z nimi dzieje, gdzie się schowały i w jakiej postaci, o tym dotychczas niewiele było wiadomo.
Rój komarów podczas żerowania
Rój komarów podczas żerowaniaFoto: shutterstock.com/Kwangmoozaa

Naukowcy w Polski i Słowacji zebrali materiał, który dostarcza informacji na temat sposobów zimowania kilku tysięcy osobników zaliczanych aż do 91 gatunków owadów, w tym szczególnie uciążliwego latem, komara z rodzaju Culex.

Proces zimowania tych dokuczliwych owadów badał międzynarodowy zespół badaczy z Polski (UAM w Poznaniu, UP w Poznaniu, Instytut Ewolucji i Systematyki PAN w Krakowie) i ze Słowacji (Uniwersytet Weterynaryjny w Koszycach), a wyniki ich prac ukazały się ostatnio w piśmie "Ecological Entomology".

Opowie o tym dr hab. Łukasz Myczko, autor pierwszej publikacji podsumowującej badania.


Gdy samica ssie krew, wydziela feromon, który zwabia kolejne samice. Foto: igrafika.pap.pl/Adam Ziemienowicz Gdy samica ssie krew, wydziela feromon, który zwabia kolejne samice. Foto: igrafika.pap.pl/Adam Ziemienowicz

W audycji również o delfinach rzecznych:

Opowiemy o tajemnicach tych waleni słodkowodnych. Wiedza na temat tych zadziwiających zwierząt jest niewielka nawet wśród zoologów. Niedawno w poznańskiej Palmiarni została otwarta wystawa poświęcona właśnie delfinom słodkowodnymi i morświnom.

A o tych najbardziej zagrożonych waleniach świata, o niezwykłych i bardzo rzadkich wodnych ssakach opowie współautor wystawy, profesor Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii UP w Poznaniu.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" w poniedziałek (29.11) o godz. 19.30 zaprasza Krzysztof Michalski.

ag

Zobacz więcej na temat: owady

Czytaj także

Co robią owady jesienią?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 21:10
Gościem audycji "Jedynka Dzieciom" był Szymon Wojtyszyn z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, który opowiadał o tym, jakie owady mają sposoby na przetrwanie jesieni i zimy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły szykują się do zimy. Jak podczas mrozów chronią się przed zimnem?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 18:17
Pszczoły po bardzo pracowitym lecie szykują się do sezonu zimowego. - Wpadają w stan hibernacji, w którym energicznymi ruchami skrzydełek i odwłoku wytwarzają temperaturę, która jest im potrzebna do przetrwania - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Smaruj, pszczelarz z pasieki w Modliszewie niedaleko Gniezna. A co w tym czasie jedzą?
rozwiń zwiń