Andrzej Zalewski – wspominamy radiową legendę

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 16:30
Z Polskim Radiem był związany od 1949 roku. Wybitnego dziennikarza wspominają na antenie Jedynki przyjaciele.
Audio
  • Zmarł Andrzej Zalewski – legenda Polskiego Radia

– Trzy dni po obronie pracy magisterskiej otrzymał propozycję współpracy z radiem – wspomina wieloletni przyjaciel Zalewskiego, Henryk Urbaś, również dziennikarz.

Pierwszą audycję, którą stworzył, wyemitowano na antenie 19 marca 1949 roku. To był początek wielkiej przygody z Polskim Radiem. – W latach 50. Andrzej Zalewski był już stałym gościem w naszych domach, zwłaszcza w domach rolników – mówi Urbaś.

>>>Komunikat radiowy nadany przez Andrzeja Zalewskiego

 

– Te komunikaty były wówczas powiązane z prognozą pogody dla rolników. Były dobrze odbierane, dopóki Andrzej, jak sam wspominał, nie chlapnął czegoś, a mianowicie dopóki nie powiedział, że "od wschodu naciska zimny, chłodny niż rosyjski" – opowiada Henryk Urbaś. Wtedy audycję zdjęto z emisji.

/

 

Jednakże w 1955 roku Zalewski wrócił na antenę z "Porannymi Rozmaitościami Rolniczymi". Audycja emitowana była na antenie Polskiego Radia przez wiele lat. – W sygnale miała piejącego koguta nagranego w gospodarstwie pod Sochaczewem. Do tej audycji przychodziło trzysta listów tygodniowo – odtwarza fakty przyjaciel radiowca. Henryk Urbaś wspomina, że to wtedy Zalewskim zainteresowała się telewizja.

W 1958 roku w polskiej telewizji zainicjował pierwsze programy dla wsi pt. "Niedzielne biesiady". Do wiejskich świetlic i szkół na trzygodzinny program schodziły się wówczas całe wsie.

W 1964 roku został stypendystą Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych oraz Rządu Austriackiego, w 1978 - Departamentu Stanu USA. Po powrocie odsunięto go od pracy w telewizji. W 1985 roku przeszedł na przyspieszoną emeryturę.

W 1988 zaczął współpracę z Programem Czwartym Polskiego Radia, a w 1990 roku rozpoczął przygotowywanie felietonów dla Ekoradia, które było jego programem autorskim.

W 2001 roku Andrzej Zalewski zaproponował radiosłuchaczom, aby obok walentynek wprowadzić w Polsce Dzień Polskiej Niezapominajki. W akcję – poza radiową Jedynką, w której nadawane było Ekoradio – zaangażowały się także inne media oraz szkoły, Państwowy Instytut Geologiczny i Lasy Państwowe.

/

Dzień Polskiej Niezapominajki jest obchodzony 15 maja od 2002 roku. Ma promować polską przyrodę i dbałość o środowisko, ale też przypominać, że warto zachować od zapomnienia ważne osoby, chwile i miejsca.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak