X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Farbiarka cykad w "Kabarecie pod bezdomnym psem"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 14:15
Anna Piwkowska - poetka i eseistka - pisze o świecie bogów, ludzi, zwierząt i kwiatów, a także opowiada o swojej fascynacji twórczością Anny Achmatowej.
Audio

"Potrafi pisać o świecie, któremu przemijanie nie odbiera sensu ani piękna, przeciwnie, czyni go tym bardziej godnym zachwytu i pożądania" - możemy przeczytać na okładce jednego z jej tomików wierszy zatytułowanego "Farbiarka". W swoich utworach Anna Piwkowska opowiada zarówno historie zwyczajne, jak i tajemnicze.

W audycji z cyklu "Spotkanie z mistrzem" poetka przyznaje na antenie radiowej Jedynki, że jej pierwszymi mistrzami byli poeci rosyjscy: Aleksander Błok, Siergiej Jesienin, Borys Pasternak, Włodzimierz Majakowski i właśnie Anna Achmatowa. Od nich uczyła się rymu i rytmu. – Często w moich wierszach pojawia się rym – przyznaje poetka. – Choć on jednak gdzieś tam się pruje, są w nim asonanse i dysonanse. Staram się, żeby to nie był rym tak oczywisty.

Najważniejszymi miejscami na świecie są dla niej Kreta i Nieborów. W Nieborowie, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość, miała okazję spotkać wielu wybitnych twórców –  Dopiero po latach uświadomiłam sobie, że starszy pan, z którym karmiłam łabędzie i rozmawiałam o szczęściu, to był profesor Władysław Tatarkiewicz – mówi Anna Piwkowska. – Natomiast na Krecie ma się po prostu wrażenie, że tam właśnie narodzili się bogowie. To wrażenie towarzyszy mi nieodparcie. Ta wyspa jest jak wygasły krater pełen duchów – dodaje.

Jej twórczość tłumaczona była na języki: rosyjski, niemiecki i słoweński.  Publikowała między innymi w "Więzi", "Res Publice", "Dekadzie Literackiej", "Kresach", "Zeszytach Literackich", "Odrze", "Tytule", "Tygodniku Powszechnym". Napisała także teksty piosenek i słów "Prologu" do XVIII-wiecznej opery Macieja Kamieńskiego zatytułowanej "Nędza uszczęśliwiona" w reżyserii Krzysztofa Kolbergera. Opera wystawiana była w Teatrze Wielkim w Warszawie i Poznaniu. Anna Piwkowska jest również autorką wierszy do filmu Barbary Sass pt. "Jak Narkotyk" (1999). Stypendystka Biblioteki Polskiej w Paryżu w roku 1999, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jest także autorką audycji radiowych i telewizyjnych. W spotkaniu z Anną Piwkowską wysłuchać możemy także kilku wierszy w interpretacji poetki.

Rozmawiała Anna Lisiecka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czwartki poetyckie: Anna Achmatowa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2008 11:43
23 października 2008, godz. 21:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banda poetów

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 14:00
- Sztuka, a zwłaszcza muzyka i poezja, to jedyne skuteczne ludzkie lekarstwo na dojmujące wrażenie chaosu - twierdzi Jerzy Pomianowski, tłumacz, znawca problematyki wschodnioeuropejskiej, prozaik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyzwyczailiśmy się do rzeczy miernych i banalnych

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 10:48
Nie ma czasu na czytanie poezji, stąd nie doceniamy Tadeusza Różewicza - mówi aktorka Kinga Preis. We Wrocławiu odbył się koncert poświęcony poecie.
rozwiń zwiń