Informuje, komentuje, edukuje

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 18:00
30 listopada 1954 roku na antenie radiowej Jedynki ukazała się po raz pierwszy Kronika Sportowa – najstarsza polska audycja sportowa. Jej sygnał znają nie tylko kibice sportowi.
Audio

Od ponad pół wieku, a dokładnie od 57 lat, Kronika Sportowa towarzyszy polskim sportowcom w ich największych sukcesach na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata. – To za jej sprawą polscy słuchacze mogli – i nadal mogą – cieszyć się z największych triumfów polskich sportowców na arenach świata – mówi Marcin Rosengarten.

Kronika zawsze ukazuje się wieczorem, zmieniały się co prawda pory emisji, ale nie zmienił się jej charakter. Ma ona bowiem, jak dodaje komentator sportowy Jedynki, informować, komentować i edukować.

Każdy znajduje w niej coś innego. Dla rodziny Tomasza Majewskiego – jak przyznaje jego mama, stała słuchaczka Programu Pierwszego – Kronika jest często pierwszym źródłem informacji o wynikach i o tym, co słychać u syna, który 300 dni w roku spedza poza domem.

Z kolei były selekcjoner polskiej reprezentacji Jerzy Engel zdradza, że Kronika Sportowa służyła mu w celach motywacyjnych: to również dzięki niej polska reprezentacja po 16 latach zagrała na MŚ. Z radiowych komentarzy Engler stworzył bowiem krótkie kasetki motywacyjne, które kazał słuchać piłkarzom w autobusie, gdy jechali na mecz. I skutkowało – graliśmy wspaniale.

Jednak, jak twierdzi Zbigniew Boniek, pewne rzeczy są niezmienne i nieśmiertelne, np. sygnał audycji i głos Tadeusza Pyszkowskiego, który relacjonował spotkanie Legii Warszawa ze Slovanem Bratysława.

Audycję przygotował Marcin Rosengarten.

(ks)

Czytaj także

Biegiem na 37 piętro

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 13:46
"Bieg na szczyt" - to pierwsza tego rodzaju akcja charytatywna w Polsce - zaznaczył w "Poranku" Piotr Jakóbik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Jedynka na mistrzostwach w Daegu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 11:00
Zapraszamy na Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce w Daegu w Korei Południowej. Relacje nadajemy już od jutra rano!
rozwiń zwiń