X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rodzić w towarzystwie duli - bezcenne

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 06:30
To ktoś więcej niż położna - tak mówią panie, które zdecydowały rodzić się przy duli.
Audio

Zwana jest też towarzyszką od brzucha: proponuje pozycje, masuje, przynosi picie i wspiera, gdy przychodzi kryzys. – Pierwszy poród był cztery lata po narodzinach mojego dziecka i tak się złożyło, że był to poród na tej samej sali, na której ja rodziłam swoje pierwsze dziecko i z tą samą położną – opowiada Joanna Paluchiewicz, wrocławska dula.

Traumatyczne doświadczenia z własnego porodu sprawiły, że została dulą. – Pani położna zamiast mnie wspierać, siedziała w rogu i grała na telefonie. Pokazała swoją postawą, że jest jej to całkowicie obojętnie – wspomina.

Na szczęście był przy niej mąż, który dzielnie wspierał ją przy porodzie, trzymał za rękę. – Jednak bardzo w tym momencie potrzebowałam obecności kobiety. Po prostu czułam, że brakuje mi takiej starszej kobiety, która powiedziałby mi: "wiem, co czujesz i będzie dobrze" – tłumaczy pani Paluchiewicz.

Wtedy zdecydowała, że ona będzie taką starszą panią i wsparciem dla młodych matek. – Spotykamy się przed porodem, poznajemy się. Kiedy moja podopieczna zaczyna rodzić, bez względu na to, czy to jest dzień, czy noc, jadę do niej i u niej w domu przebywamy kilka, kilkanaście godzin, aby ten poród dobrze rozpocząć i nie jechać do szpitala wczesnej i nie chodzić bez sensu po korytarzach – opowiada dula.

Podczas porodu często wystarcza, że jest przy rodzącej. – Często jest tak, że masuję, głaszczę, razem kręcimy biodrami na piłce i przechodzimy ten poród zrazem – tłumaczy Joanna Paluchiewicz.

Jednak dula nie przez wszystkich jest doceniana i mile widziana przy porodzie. – Z czasem jest coraz lepiej. Na początku pytano mnie, czy jestem wynajmowaną położna, czy będę tu w czasie porodu, w szpitalu patrzeć na ręce – przyznaje pani Joanna.

Słowo "dula" pochodzi z języka greckiego. – Nazywają nas służkami kobiety rodzącej – tłumaczy Joanna Paluchiewicz, która do tej pory towarzyszyła przy 36 porodach.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy sposób Polek: jeśli rodzić, to tylko na Wyspach

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 08:17
Mieszkające w Wielkiej Brytanii Polki rodzą więcej dzieci niż Brytyjki i znacznie więcej niż Polki mieszkające w kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adwokat rodzącej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 11:55
Doula, to kobieta, która służy drugiej kobiecie. Jest jej opiekunką i powierniczką w czasie ciąży, porodu i później, kiedy uwaga rodziny skupia się na dziecku. Jej wsparcie pomaga przeżyć poród jako moment magiczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz becikowe? Będziesz musiała się nachodzić

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 07:00
Po nowym roku zmieniają się zasady wypłaty becikowego. Aby je otrzymać, rodzice muszą dostarczyć zaświadczenie, że matka była pod opieką lekarza lub położnej od 10 tygodnia ciąży.
rozwiń zwiń