Faceci mają gorzej

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 12:56
Panowie, po męsku musicie przyjąć tę prawdę. Niezależnie od tego, jak będziecie prężyć muskuły, to i tak okazuje się, że jesteście płcią słabszą.
Audio

Mężczyźni żyją przeciętnie o 10 lat krócej niż kobiety. Panie mają po prostu doping hormonalny. Właśnie dzięki hormonom są przez naturę lepiej chronione. Po menopauzie dystans nieco się skraca, ale i tak faceci są bez szans i przeciętnie umierają szybciej.

– I mężczyźni, i kobiety powinni dbać o siebie, a zwłaszcza o serce – mówi kardiolog, profesor Marek Kuch. Głównym zagrożeniem dla serca jest tytoń i to we wszystkich jego odmianach. Czy to palenie papierosów, czy fajki jest dla serca zabójcze. Co do alkoholu zdania są podzielone. Profesorowi, jako lekarzowi nie wypadało tego powiedzieć, ale alkohol w małych dawkach może pomagać w przemianie materii i zapobieganiu miażdżycy. Jednak jeśli możemy nie pić "terapeutycznie", to lepiej tego nie róbmy. Bo to, co pomoże na miażdżycę, zaszkodzi na wątrobę.

– We wszystkim jest potrzebny umiar i rozsądek – mówi profesor. Więc kieliszek wina jest dopuszczalny. Kawa i herbata też, zwłaszcza że mają podobne działanie. Ale ludzie są tak różni, że u jednego po filiżance kawy drżą ręce, u drugiego po kilku filiżankach nic się nie dzieje. – To właściwości osobnicze – wyjaśnia gość "Czterech por roku".

Prof.
Prof. Marek Kuch w studiu radiowej Jedynki


Kardiolog zwraca uwagę, że powszechnie w naszych organizmach brakuje magnezu. Warto więc go uzupełniać, choć trzeba się liczyć z tym, że efekty nie będą takie, jak w reklamach.

W czwartek w "Czterech porach roku" będziemy odpowiadali na pytania dotyczące zdrowia, a zwłaszcza dbania o serce, zgłoszone przez słuchaczy telefonicznie lub SMS-owo. Zapraszamy.

Rozmawiała Karolina Rożej.

(ag)

Czytaj także

Sprawdź wiek swojego serca!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2011 20:00
Chociaż masz 40 lat, Twoje serce może mieć o wiele więcej. Jeśli o nie szybko nie zadbasz, skutki mogą być opłakane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroby serca i naczyń wieńcowych...

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 12:55
...są najczęstszą przyczyną zgonów oraz jednym z najczęstszych powodów inwalidztwa w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęśliwe małżeństwo służy zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 12:50
Osoby szczęśliwe w małżeństwie mają trzy razy większe szanse na wieloletnie przeżycie po operacji wstawiania bypassów niż ich rówieśnicy stanu wolnego - wynika z pracy publikowanej na łamach pisma "Health Psychology".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dbajmy o sprawy sercowe

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 15:30
Europejska Deklaracja na rzecz Zdrowia Serca zakłada, że każdy urodzony po 2000 roku ma prawo do zdrowego życia do 60 roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciąża to zastrzyk z komórek macierzystych. Zdrowy dla serca

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 14:15
Komórki macierzyste mysich płodów przedostają się do organizmu matki i "naprawiają" jej serce - informuje pismo "Circulation Research".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piwo i wino dobre dla serca

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 10:30
Oczywiście: w rozsądnej ilości - informuje "European Journal of Epidemiology".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magnez - król zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 08:00
Spośród mikro- i makroelementów niezbędnych do życia człowieka najważniejszy jest magnez, który ma szczególną rolę w rozwoju: od niemowlaka aż do wieku dorosłego.
rozwiń zwiń