Zamiast odszkodowań, sponsorują olimpiadę

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 15:03
Dow Chemical, firma odpowiedzialna za katastrofę ekologiczną w Indiach, została sponsorem igrzysk w Londynie. W geście protestu podała się do dymisji olimpijska komisarz Meredith Alexander, hinduscy sportowcy planują bojkot igrzysk.
Audio
Pozostałości fabryki w Bhopalu
Pozostałości fabryki w BhopaluFoto: fot:Amnesty International

Była to jedna z największych katastrof przemysłowych w historii. 3 grudnia 1984 r. w fabryce pestycydów w Bhopalu pękł zbiornik z 43 tonami izocyjanianu metylu. Toksyczny gaz dotarł do okolicznych slumsów. Natychmiast zabił 2 tys. osób, kolejni ludzie umierali w męczarniach. Do dziś prawdopodobnie zmarło aż 30 tys. osób, dziesiątki tysięcy zostało kalekami.

– Katastrofa to jedno, a kwestia zadośćuczynienia to co innego – mówi Krzysztof Renik z redakcji zagranicznej Polskiego Radia. Firma wypłaciła po 2 tys. dolarów za śmierć jednego człowieka; dla porównania rodziny ofiar World Trade Center otrzymały po 2 mln dolarów. Okaleczeni otrzymali po 500 dolarów, a firma tłumaczyła, że dla Hindusa to majątek...

Renik uważa, ze to niedopuszczalne, by – zwłaszcza przy okazji olimpiady – stosować podwójne standardy. Meredith Alexander, komisarz ds. zrównoważonych igrzysk, która podała się do dymisji w geście protestu, jest oburzona postawą organizatorów olimpiady. Podpisali oni z Dow Chemical wartą 7 mln funtów umowę sponsorską, dodatkowo chemiczny gigant ma zapłacić za dekoracje stadionu olimpijskiego.

– Tymczasem teren katastrofy jest wciąż zanieczyszczony, a ofiary zatrucia wciąż potrzebują pomocy w leczeniu – tłumaczy Renik.

Dow Chemicals utrzymuje, że wszelkie odszkodowania zostały uregulowane (firma zapłaciła w sumie 470 mln dolarów odszkodowań, rząd Indii domagał się 3,3 mld dolarów), oraz że nie ponosi odpowiedzialności za działania poprzedniego właściciela fabryki.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwa lata za śmierć 15 tysięcy ludzi

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010 12:04
Sąd w Indiach skazał siedmiu byłych pracowników indyjskiej filii firmy Union Carbide na kary po dwa lata więzienia. Uznał ich za winnych, przez zaniedbanie, katastrofy przemysłowej w Bhopalu, w wyniku której ponad 25 lat temu zginęło ok. 15 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Film o największej katastrofie XX w. to fałsz"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2010 13:10
Indyjskie organizacje wspierające ofiary największej katastrofy przemysłowej XX wieku w Bhopalu protestują przeciw planom nakręcenia w Hollywood filmu o tej tragedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa kolejowa w Indiach. Rannych co najmniej 25 osób

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 06:03
W godzinach rannych na terenie stanu Madhja Pradeś w północnych Indiach wykoleił się pociąg ekspresowy relacji Bombaj - Lucknow.
rozwiń zwiń