Większość z nas zgrzyta zębami!

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 11:18
Bruksizm to choroba cywilizacyjna, której podłożem są stres, napięcie i nadpobudliwość. Powoduje ona nieświadome zgrzytanie zębami i ich ścieranie, głównie podczas snu. O problemie opowiedziała w Jedynce lekarz stomatolog.
Audio
Większość z nas zgrzyta zębami
Foto: Glow Images/East News

Według najnowszych badań na bruksizm cierpi już 60 procent populacji. Nie u wszystkich schorzenie to objawia się bólem zębów. - Dochodzi także do zaburzeń w układzie główka stawowa-panewka stawowa w stawie skroniowo-żuchwowym. To wszystko jakby się zapada, w wyniku czego pojawiają się bóle w stawach skroniowo-żuchwowych. Bardzo często pacjenci odbierają to jako bóle ucha, skroni lub głowy. Ale bywa też, że przychodzą i mówią o bólu wszystkich zębów - wyjaśniła w "Czterech porach roku" Barbara Szafrańska.

Bruksizm to przykład choroby cywilizacyjnej na tle nerwowym. Narażony na nią jest każdy, niezależnie od wieku. W związku z tym gość Jedynki wystąpił z apelem do rodziców, by bardziej uważali na swe pociechy. – Nawet dzieci w przedszkolu mają swoje problemy i stresy. Bardzo często zaganiani rodzice nie zauważają tego, a ich pociechy zaczynają zgrzytać zębami. Jest to sposób na rozładowanie napięcia - mówiła Barbara Szafrańska, z którą rozmawiał Zygmunt Chajzer.

Dowiedz się, jak groźny może być bruksizm i jak leczyć jego skutki - posłuchaj nagrania audycji.

pg

Czytaj także

Chcesz być zdrowy? Nie jedz mięsa!

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 12:00
Każdy z nas w ciągu całego życia spożywa co najmniej 25 ton pokarmów. Niektórzy nawet dwa razy więcej. To, jak jemy i co ma znaczenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robić, gdy swędzi skóra

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 19:53
Swędzenia nie można lekceważyć. Czasem to alergia, ale równie dobrze może być objawem nowotworu, choroby wątroby, nerek, czy zatrucia lekami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Testerów ci u nas dostatek

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 10:00
Polska jest największym rynkiem do prowadzenia badań klinicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmujemy pod tym względem 10. miejsce w świecie. Dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na rolę testerów leków - wyjaśniali goście Jedynki.
rozwiń zwiń