Czy media same ograniczają swoją wolność?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 16:51
Sobotnią dyskusję w audycji "Sterniczki" zdominował temat wolności mediów i sposobu ich funkcjonowania w Polsce.
Audio
Czy media same ograniczają swoją wolność?
Foto: Glow Images/East News

Rozmowę na te tory skierowała prof. Ewa Łętowska, przytaczając sytuację, do jakiej doszło niedawno w dzienniku "Rzeczpospolita". Szef działu Opinie tej gazety - Dominik Zdort odmówił publikacji tekstu autorstwa prof. Moniki Płatek, tłumacząc to "obecnymi wytycznymi kierownictwa", zgodnie z którymi teksty niezgodne z linią redakcji nie będą przez nią zamieszczane.

- Dla mnie taka enuncjacja ze strony dziennikarza oznacza złamanie pióra, oznacza postawienie dziennika w randze biuletynów wewnętrznych jakiś klubów czy stowarzyszeń - komentowała Ewa Łętowska.

Zaskoczona taką polityką "Rzeczpospolitej" była prof. Magdalena Środa, która w przeszłości niejednokrotnie wypowiadała się na jej łamach. – To zamykanie się i silna ideologiczność do tej pory cechowała pisma w rodzaju "Gość Niedzielny" albo "Nasz Dziennik". "Rzeczpospolita" miała natomiast bardzo wyraźną prawicową linię ideologiczną, ale za wszelką cenę starała się pełnić funkcję dziennika opiniotwórczego. Jak prowadziła np. debatę o aborcji, to na jednej stronie pokazywał się jeden tekst, a na drugiej – drugi. Należy jak najszybciej dowiedzieć się, na czym polegaja owe nowe wytyczne kierownictwa gazety.

Mimo różnicy poglądów przez kilka lat do "Rzeczpospolitej" pisywała również Wanda Nowicka. Obecna wicemarszłkini Sejmu podkreślała na antenie Jedynki, że redakcja nigdy nie ingerowała w treść jej tekstów. - To szokujące - mówiła o historii przytoczonej przez prof. Łętowską.

Rozmawiał Robert Kowalski.

Więcej w nagraniu audycji.

pg

Czytaj także

Testosteron pozwoli pracować nawet do 70

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 18:40
Amerykańscy menadżerowie z Wall Street testują nową kurację testosteronem, która z wypalonych 67 latków czyni energicznych i kreatywnych dyrektorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co nam autostrady?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 19:30
Czy autostrady są potrzebne i czy będą na Euro 2012, jak zapowiadał premier? Choć raczej ich nie będzie. A spółka PL 2012 twierdzi, że na Mistrzostwa Europy autostrady nam są niepotrzebne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozlicz się z fiskusem, nie wychodząc z domu!

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 19:00
To już ostatni dzwonek aby wypełnić PIT i dostarczyć go do urzędu podatkowego. Mamy czas do 30 kwietnia. W "Czterech porach roku" doradzamy, jak to zrobić.
rozwiń zwiń