X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie wolno wyrzucać chleba

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 12:43
Kiedyś chleb wyrabiało się ręcznie i piekło w ceramicznych piecach opalanych węglem. Dziś wszędzie są maszyny, które nie potrafią upiec chleba, który pachniałby tak, że nie sposób mu się oprzeć.
Audio
Nie wolno wyrzucać chleba
Foto: SXC

Wiele lat temu w ciepły letni dzień w pobliżu piekarni unosił się taki zapach, że wszyscy wstawali z łóżek i biegli do piekarni po świeży chleb. Ten zapach znał chyba każdy, kto choć raz jadł „prawdziwy” chleb. Nie taki z torebki foliowej, pokrojony i z dwuletnim terminem ważności. Ale taki, który najlepiej smakował bez dodatków w postaci wędlin czy warzyw. Który dla urozmaicenia smaku czasem smarowało się masłem, choć sam, suchy smakował najlepiej. Zapach i smak takiego chleba zna chyba każdy 40-50-latek.

Dziś w pobliżu piekarni już tak nie pachnie. Ciasto na chleb wyrabiają maszyny, a składniki podają dozowniki.  Do tego piece są opalane gazem, bo węgiel okazał nieekologiczny. Cały proces pieczenia chleba nadzorują komputery. I choć piekarzom pracuje się łatwiej, to smaku „prawdziwego” chleba młodzi ludzie już nie znają. I wielu nie wie już, że chleba nie wolno wyrzucać.

W związku z Dniem Piekarza o pieczeniu chleba z Arkadiuszem Błaszczakiem z warszawskiej piekarni założonej w 1928 roku rozmawiał Zygmunt Chajzer.

AS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W półtorej minuty zjadł danie warte 16 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 13:49
Minutę i 26 sekund zajęło 49-letniemu Rosjaninowi zjedzenie pół kilograma kawioru. W nagrodę dostał... kilka słoików kawioru i 10 tys. rubli (ok. tysiąca złotych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie jedzenie podbija Europę. 65 mld zł zysku

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 08:54
Nasza żywność szturmem podbija zagraniczne rynki. Soki Kubuś zdobywają popularność w Anglii, sery Mlekovity w Rosji - czytamy w "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emeryt zaprosił bezrobotnych na pizzę i piwo

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 08:37
71-letni Giovanni De Lazzari z Triestu we Włoszech zaprosił na obiad z okazji Święta Pracy 100 osób, wysłanych na przymusowy urlop przez swoje pogrążone w kryzysie fabryki.
rozwiń zwiń