X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bez fizyki ani rusz

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 14:08
W jednym z warszawskich liceów, wiele lat temu podczas egzaminu maturalnego z fizyki jeden z uczniów w nie swojej kolejności wszedł do sali. Nauczyciel spytał groźnie: Jakim prawem pan wszedł?. Uczeń bez wahania odparł: Prawem tarcia. Od razu dostał piątkę.
Audio
  • Wiktor Niedzicki - dlaczego warto uczyć się fizyki.
Bez fizyki ani rusz
Foto: fot. sxc.hu

Właśnie prawo tarcia umożliwia nam poruszanie się. Gdyby nie było tarcia śliozgalibyśmy się na chodnikach jak na mokrym lodzie. Ale tego nie będzie wiedział ten, kto nie chce sie uczyć fizyki. Fizyka opisuje cały nasz świat. Bez fizyki nie byłoby radia, telefonu, telewizji, domów, samochodów, podrózy w kosmos i jedzenia. Nic by nie było.

- Nie rozumiem dlaczego jakiś minister zmniejszył liczbę godzin fizyki w szkołach - mówi Wiktor Niedzicki, fizyk i popularyzator nauki w rozmowie z Zygmuntem Chajzerem w Jedynce ("Cztery Pory Roku"). Jeśli podejmuje się takie nieprzemyślane decyzje to potem nie można się dziwić, że młodzież nie chce się uczyć tego przedmiotu, że nie chce zdawać na kierunki ścisłe, że brakuje inżynierów, a polska nauka rozwija się najlepiej na zagranicznych uniwersytetach - mówi gość Jedynki.

Najlepiej fizyki uczyć pokazując eksperymenty. Dzięki nim młodzież dowiaduje się jakie prawa fizyczne rządzą naszym codziennym życiem. Ale jak nauczyciele mają to robić skoro na przykład w szkole podstawowej połączono fizykę z przyrodą? A  tego przedmiotu często uczą geografowie czy biolodzy. Oni nie zrobią wybuchu z mąki. Po prostu nie wiedzą jak to zrobić nie mówiąc już o braku czasu. Obecnie program nauczania jest skonstruowany tak, że dzici mają tylko jedną godzinę fizyki w tygodniu. To jest przedmiot, który trzeba uczyć rozwiązując zadania, eksperymentując i powtarzając materiał - mówi Wiktor Niedzicki. A w szkole niczego się nie powtarza.

To, że fizyka jest źle uczona pokazują centra nauki, gdzie młodzież z zapartym tchem bawi się eksponatami, eksperymentuje. Centrów takich jest jednak za mało i nie zastąpią one normalnego nauczania - uważa gość Jedynki.

Posłuchaj całej rozmowy - dlaczego warto uczyć się fizyki.

AS

Zobacz więcej na temat: kosmos tarcie Zygmunt Chajzer
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Majówkowe eksponaty w Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 09:00
Co zabrać na bezludną wyspę i jak płynąć łodzią pod górę? Odpowiedź na te pytania poznacie oglądając filmy z wycieczki Kuby Marcinowicza do nadwiślańskiej placówki naukowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyła międzynarodowa matura. Wyniki w lipcu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 11:36
Egzaminem pisemnym z języka angielskiego sesję maturalną rozpoczęli polscy maturzyści chcący uzyskać Międzynarodową Maturę - International Baccalaureate (IB).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maturzyści! Czas start!

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 08:15
Ponad 380 tysięcy uczniów rozpoczęło dziś zdawanie matury. Jako pierwszy napiszą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin rozpoczął się punktualnie o godzinie 9:00.
rozwiń zwiń