Uwaga! Kleszcze atakują!

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 08:00
– Kleszcza najlepiej usunąć wyciągając go. Tylko nie drażnić drania, nie ostrzegać go jakimś nakładaniem tłuszczu tylko jednym ruchem wyciągnąć – radzi prof. Andrzej Radzikowski.
Audio
Kleszcz
KleszczFoto: Glow Images/East News

Niektórzy mówili kiedyś nawet, że kleszcze trzeba wykręcać ruchem w odwrotną stronę wskazówek zegara.- W aptekach są takie specjalne przyrządziki do tego, takie wyciągaczki – informuje gość Jedynki. – Lepiej jednak jednym ruchem wyciągnąć kleszcza i nie wykręcać go, bo go niepotrzebnie podrażniamy - twierdzi specjalista.

Podrażniony intruz może "za karę wrzygać swoją treść w ciało człowieka". W tej treści może znajdować się borelioza i flawiwirus.

– Przeciwko boreliozie możemy działać antybiotykami, bo jest to bakteria. Przeciwko flawiwirusom nie ma żadnego leczenia – wyjaśnia prof. Andrzej Radzikowski.

Flawiwirus powoduje trzy choroby: wirusowe zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych i mózgu oraz  zapalenie mózgu i rdzenia z trwałymi porażeniami. Na flawiwirusa można się zaszczepić.

>>>Posłuchaj całej rozmowy z prof. Radzikowskim i dowiedz się jak zabezpieczyć się przed kleszczami.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

(mb)

Zobacz więcej na temat: borelioza opony zdrowie

Czytaj także

Inwazja kleszczy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 12:57
Jak się ich ustrzec i jak reagować na ukąszenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga kleszcze!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 11:31
Eksperci apelują do polskiego społeczeństwa w kwestii skutecznej ochrony przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Szczególnie duże zagrożenie występuje w miesiącach wiosenno-letnich i wczesną jesienią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kleszcze mogą powodować ciężkie choroby serca

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 15:52
Specjaliści przestrzegają przed bagatelizowaniem ugryzienia kleszcza. Choroby, które przenoszą kleszcze mogą wywołać powikłania sercowo - naczyniowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wychodzą spod kory i szukają ofiar w parkach

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 08:59
W warmińsko-mazurskim kleszcze można spotkać już nie tylko w lasach, ale i w miejskich parkach.
rozwiń zwiń