Dowiedz się, jak ugotować coś z niczego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 10:30
13 czerwca do księgarń trafi nietypowy poradnik zatytułowany "Ekonomia gastronomia". Książka zawiera przepisy potraw, które można przygotować z resztek jedzenia.
Audio
  • Posłuchaj "Czterech pór roku" i dowiedz się jak ugotować coś z niczego
Dowiedz się, jak ugotować coś z niczego
Foto: Glow Images/East News

Jeść lepiej i wydawać mniej. – To możliwe – zapewnia Agata Napiórska, z wydawnictwa Nasza Księgarnia. "Ekonomia gastronomia" to połączenie poradnika i książki kucharskiej. – W każdym dziale znajdują się porady. Kucharze uczą, co w kuchni jest niezbędne, czego nie należy kupować i co można przygotować samodzielnie – rekomenduje.

Autorami książki są szefowie kuchni, Allegra McEvedy i Paul Merrett, którzy w przystępny sposób pokazują, jak przygotowywać pyszne dania za niewielkie pieniądze, jak rozsądnie robić zakupy, jak i co gotować, jak przechowywać żywność i co się z tym wiąże, jak nie marnować jedzenia. - Starają się powrócić do dawnych nawyków, do tego, żeby kupować dobre produkty i właściwie nimi gospodarować. Pokazują jak optymalnie wykorzystywać zasoby naszej lodówki i nauczyć się zdrowych nawyków – tłumaczy gość Jedynki.

Posłuchaj rozmowy z gośćmi "Czterech pór roku": Małgorzatą Lelonkiewicz - Dyrektor Federacji Polskich Banków Żywności  i Agatą Napiórską, wydawcą książki "Ekonomia gastronomia".

(źr. bankizywnosci.pl/mb)

Czytaj także

Życie bez glutenu nie jest trudne

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 13:53
Dieta bezglutenowa kojarzy się z niezbyt smacznymi i skomplikowanymi w przygotowaniu potrawami. Projektanci mody Jola Słoma i Mirek Trymbulak przekonują, że tak wcale być nie musi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przyrządzić dietetyczne faworki?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 07:00
Faworki, zwane też chrustami i kreplami, są to chrupkie ciastka o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki, smażone i posypane cukrem pudrem. Słowem: pyszności!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolor jedzenia ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 11:30
Warzywa i owoce można podzielić ze względu na kolorystykę. Czerwone wpływają na serce. Zielone - na układ oddechowy. Białe chronią przed infekcjami, a fioletowe wpływają na pracę wątroby. Żółte chronią wzrok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panowie, do garów!

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 12:50
Niechęć do gotowania to rysa na ogólnym wizerunku mężczyzny - zapewnia Barbara Adamczewska, autorka książki "Kuchnia dla singli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Pasikowski: ludziom mięso po prostu jest potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 17:15
Moda na "mięsnego jeża" zaczęła się całkiem niedawno i można powiedzieć, że rozsławiła wśród Polaków przystawki mięsne. - Jesteśmy tak stworzeni, że mięso po prostu jest nam potrzebne do życia - mówi Jerzy Pasikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedz truskawki - będziesz zdrowszy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 11:30
Rozpoczął się sezon truskawkowy. Co prawda cena truskawek nie schodzi na razie poniżej 10 złotych, ale warte są grzechu. Nie dość, że są pyszne to i bardzo zdrowe.
rozwiń zwiń