"Faraon" nie mówi prawdy o Herhorze

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 15:39
Arcykapłan Amona z Teb, uzurpator władzy i przeciwnik młodego faraona Ramzesa XII - taki obraz tej postaci wyłania się z powieść Bolesława Prusa.
Audio
  • Prof. Andrzej Niwiński odkłamuje wiedzę o Herhorze
Fragment plakatu filmu Faraon
Fragment plakatu filmu "Faraon"Foto: mat. prasowe

Było to zgodne z odkryciami egiptologów pod koniec XIX w. Dziś nasza wiedza o końcu dynastii Ramesydów jest znacznie bogatsza. Dotyczy to nie tylko Ramzesa, który był w rzeczywistości nie XIII a XI faraonem o tym imieniu. Liczne odkrycia i dokumenty papirusowe w zupełnie innym świetle ukazują również postać Herhora.

Wybitny egiptolog - prof. Andrzej Niwiński - od lat zajmuje się tym okresem w historii Egiptu. Prowadzi także wykopaliska w Deir el Bahari, gdzie - jego zdaniem - znajduje się wciąż nieodkryty grobowiec Herhora. Wypaczony obraz działalności i poczynań tebańskiego arcykapłana prof. Niwiński koryguje we własnej powieści "Hieny i lotosy". Przypuszczenia i domysły polityczne zastępuje rzetelnymi danymi, które zgodne są z aktualnym stanem wiedzy.

Prof. Andrzej Niwiński był gościem Katarzyny Kobyleckiej w audycji "Naukowy zawrót głowy". Posłuchaj nagrania.

pg

Zobacz więcej na temat: Bolesław Prus Egipt

Czytaj także

Chleba i igrzysk! Wołają ludzie i zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 19:33
W tym haśle jest coś, co pokazuje, że w naturze człowieka leży nie tylko potrzeba przetrwania, ale i zabawy. Podobnie jest ze zwierzętami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1812 - Napoleon atakuje Rosję

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 16:00
200 lat temu niemal półmilionowa armia Napoleona wkroczyła na terytorium Rosji. To najtragiczniejsza i najkrwawsza z kampanii napoleońskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Korczak - prekursor i obrońca praw dziecka.

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 10:56
"Nie ma dzieci - są ludzie" - w tych kilku słowach można ująć credo pedagogiczne Henryka Goldszmita, znanego pod pseudonimem Janusz Korczak.
rozwiń zwiń