"Między marzycielstwem a pragmatycznym biznesem"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 13:24
Naukowiec, wynalazca, wizjoner, twórca atlasów mózgu – wszystkie te określenia pasują do prof. Wiesława Nowińskiego, który był gościem Jedynki.
Audio
Odpoczynek mózgu to podstawa naszego funkcjonowania, foto: sxc.hu
Odpoczynek mózgu to podstawa naszego funkcjonowania, foto: sxc.huFoto: sxc.hu

Atlasy prof. Nowińskiego mają tę przewagę nad obrazami ze standardowych tomografów i rezonansu magnetycznego, że zostały uzyskane za pomocą aparatury o natężeniu pola magnetycznego wielokrotnie wyższym, co pozwoliło wyodrębnić dużo więcej szczegółów.

Gość "Wieczoru naukowego" jest posiadaczem 30 patentów, laureatem licznych nagród wielu międzynarodowych instytucji. Od 20 lat mieszka i pracuje w Singapurze, gdzie jest dyrektorem  Laboratorium Obrazowania Biomedycznego Agencji ASTAR.

– To miasto zmieniło moją mentalność. Trudno w nim przeżyć, jeżeli nie komercjalizuje się nauki. Poza tym jesteśmy rozliczani z własności intelektualnej, czyli trzeba było generować patenty – mówił w rozmowie z Dorotą Truszczak.

Jakie są postępy w badaniach mózgu, jak odnosi się sukces zawodowy w tej dziedzinie i w jaki sposób prace prof. Wiesława Nowińskiego są wykorzystywane w medycynie – dowiesz się z nagrania audycji.

pg

Czytaj także

Udar mózgu to najczęściej sprawka serca

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 16:00
Nadciśnienie, migotanie przedsionków, miażdżyca powodują , że co 8 minut jakiegoś Polaka trafia apopleksja - tak kiedyś nazywano ten groźny stan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden gen sprawił, że mamy takie mózgi

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 14:45
Stało się to kilka milionów lat temu w Afryce, gdzie trwał ewolucyjny wyścig zbrojeń. Czy ten gen może wpłynąć na dalszy rozwój ludzkiego mózgu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panikujesz? Masz kwaśny mózg

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 00:01
Niski odczyn pH w mózgu może mieć związek z napadami paniki, lękiem i depresją. Ale zmiany pH są też ważne dla normalnej aktywności układu nerwowego - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences ".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiemy, dlaczego niektórzy źle się czują oglądając filmy w 3D

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 12:00
Zawroty głowy, nudności, ból oczu – tak niektórzy reagują na trójwymiarowy obraz.
rozwiń zwiń