Urodzeni mordercy naprawdę istnieją

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 12:25
Dlaczego u człowieka rodzi się tak wysoki próg nienawiści do ludzi? Czy winić za to system wychowania, status społeczny, uzależnienie od ideologii czy może to choroba psychiczna ujawniająca się w określonych warunkach?
Audio
Urodzeni mordercy naprawdę istnieją
Foto: SXC.hu

Terrorysta Anders Behring Breivik, przyznał się do przeprowadzenia dwóch zamachów - na siedzibę premiera Norwegii, w którym zginęło 8 osób oraz na uczestników obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy, w którym zginęło 69 osób.
James Eagan Holmes, sprawca masakry w Denver, podczas premiery nowego filmu o Batmanie zastrzelił 12 osób, ranił 58. Takich przykładów w historii sądownictwa znajdziemy wiele.

Kogoś, kto precyzyjnie przygotowuje zbrodnię, potem pisze jej scenariusz, wysyła do swego psychologa, a potem ten scenariusz precyzyjnie realizuje, bierze karabin i zabija ludzi można nazwać psychopatą. - Psychopatia nie jest chorobą. Jest to zaburzenie osobowości, charakteru, postrzegania - wyjaśnia Wojciech Imielski biegły sądowy w zakresie psychologii.

Psychopata jest wyjątkowo groźny dla ludzi. Często charakteryzuje się nienawiścią do ludzi, brakiem zrozumienia, brakiem empatii. - Często psychopata łączy się z osobowością narcystyczną, a więc taką, która marzy o sławie, marzy o potędze, potrzebuje podziwu i uznania - dodaje Bożena Jakubowska - psycholog sądowy. Podkreśla, że obaj mordercy Brevik i Holmes doskonale pasują do tego opisu. Obaj nie mają skruchy, żadnych wyrzutów sumienia, oni żyją sławą.

Dlaczego ktoś się rodzi psychopatą - nie wiadomo. Ale naukowcy wykryli, że mózg psychopaty różni się budową od mózgu normalnego człowieka.

Goście radiowej Jedynki opowiadają jaka jest szansa dotarcia do takiego przestępcy, aby wyjawił przyczyny swojego czynu podczas procesu.
Posłuchaj nagrania całej audycji, którą prowadził Artur Wolski.
(ag)

Czytaj także

Pogryzione uszy, czyli dlaczego sportowcy wpadają w furię

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 15:00
Mike Tyson czy Marco Materazzi zapisali się w historii sportu nie tylko dobrymi wynikami. Dlaczego zawodnicy nie wytrzymują nerwowo i czy zdarza się to także kobietom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadek dumnego macho

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 09:29
Prawie każdego mężczyznę od dziecka wychowuje się jak Indianina z powieści Karola Maya. Ma być dumny, odporny na ból i ma nie pokazywać słabości. I wszystko pięknie do czasu, aż przyjdzie choroba, kłopoty w pracy czy w domu.
rozwiń zwiń