Osioł w herbie? A żeby tylko…

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 07:51
Herby szlacheckie pełne są dziwnych, z naszego punku widzenia zwierząt. Jaką nobilitacją może być koza czy osioł, tłumaczył w "Czterech porach roku” Adam Pszczółkowski, konsultant genealogiczny Związku Szlachty Polskiej.
Audio
  • Adam Pszczółkowski, konsultant genealogiczny Związku Szlachty Polskiej
Pałac Dembińskich w Szczekocinach
Pałac Dembińskich w SzczekocinachFoto: Wikipedia/CC/Przykuta

Podstawowe elementy herbu to zawsze tarcza, czyli tło i godło. - W godłach mogą być zwierzęta, broń, czy przedmioty codziennego użytku, jak podkowa. W herbie szlacheckim jest też hełm, a nad nim korona w zależności od rangi. Nad koroną umieszcza się klejnot, a spod korony wypływają labry czyli chusty chroniące rycerza. W bardzo rozbudowanych herbach są jeszcze trzymacze, czyli na przykład zwierzęta czy dwóch dzikusów podtrzymujących emblematy – mówił w radiowej Jedynce Adam Pszczółkowski.

Poniżej może być jeszcze motto, czasami dodawane były ordery, albo atrybuty związane z pełnionymi funkcjami.

W znanym z "Pana Tadeusza” herbie Półkozić  widniej koza i osioł. Jak to możliwe, żeby szlachcic chciał wyróżniać się takimi zwierzętami? - W średniowieczu nie sądzę, żeby na przykład określenie osioł było obraźliwe. Bo wtedy osioł był symbolem rozsądku, cierpliwości, wręcz mądrości, a nie głupoty – tłumaczył ekspert.

Co mówią legendy herbowe? Jakie są sekrety pozostałych herbów z "Pana Tadeusza"? Tego dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

Rozmawiała Karolina Rożej.

ei

Półkozic
Półkozic
Zobacz więcej na temat: Karolina Rożej POLSKA

Czytaj także

Skąd biały i czerwony na naszej fladze?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 08:40
- Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn. Oznacza dostojeństwo, bogactwo, jest to najszlachetniejszy z kolorów – mówił w „Sygnałach Dnia” dr Mariusz Affek, historyk.
rozwiń zwiń