"Największy błąd Józefa Becka"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 09:30
W ocenie historyka Piotra Zychowicza to właśnie minister spraw zagranicznych II RP odpowiedzialny jest za klęskę Polski podczas II wojny światowej.
Audio
Największy błąd Józefa Becka
Foto: Fot.: Fragment okładki książki "Pakt Ribbentrop-Beck czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki"

Autor książki "Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Radziecki" podkreślił, że Polska przed wybuchem II wojny światowej znalazła się w sytuacji tragicznej i dobrego wyboru nie było. W jego opinii Józef Bek dokonał wyboru najgorszego z możliwych (decydując się na sojusz z Anglią i Francją), co spowodowało realizację fatalnego dla nas scenariusza: sojuszu Niemiec ze Związkiem Sowieckim.
Historyk uważa, że nam współczesnym, patrzącym z perspektywy historycznej, przez pryzmat straszliwego ludobójstwa, jakiego Niemcy dopuścili się na terytorium Polski, sojusz z hitlerowskimi Niemcami wydaje się nie do przyjęcia. W jego ocenie jednak polityka to nie jest dziedzina, gdzie należy mieć wzgląd na emocje. Dlatego ten sojusz przykry, ale przejściowy z III Rzeszą dałby nam szansę na uniknięcie straszliwej eksterminacji obywateli.

Zobacz serwis Polskiego Radia o II wojnie światowej >>>

Dodatkowo jak przypomina historyk polskie siły zbrojne były przygotowywane raczej do obrony wschodnich niż zachodnich granic kraju. W planach operacyjnych polskiej armii to właśnie Związek Sowiecki pozostawał naszym głównym wrogiem, dlatego m.in. pozostawiono kawalerię, która doskonale by się sprawdziła na tamtejszych terenach.

Do wysłuchania całej audycji zaprasza Katarzyna Jankowska.

gs

 Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Urugwaj i Łoś mogły obronić Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 14:06
Nikt przed II wojną światową nie pomagał Polsce w rozbudowie sił zbrojnych, wszystko osiągnęliśmy własnym trudem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co nam tajne dokumenty USA o Katyniu?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 00:01
Tysiące stron dokumentów, zdjęcia, a nawet filmy – takie zasoby archiwalne ujawnią Amerykanie, odtajniając swoje dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej. Co to może wnieść do sprawy tragicznego mordu sprzed ponad 70 lat?
rozwiń zwiń