Prezydent w Jedynce: wspieramy niezależność Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 12:50
- Dzisiaj Ukraina powoli zrasta się w jeden naród, jedno państwo, w jeden sposób myślenia - mówił w wywiadzie dla radiowej Jedynki prezydent Bronisław Komorowski.
Audio
Wojciech Mazowiecki (L) i Bronisław Komorowski (P)
Wojciech Mazowiecki (L) i Bronisław Komorowski (P)Foto: Wojciech Grzędziński

W piątek Bronisław Komorowski wspólnie z prezydentem Ukrainy wziął udział w uroczystości otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni. - Mamy sukces polegający na tym, że nie tylko powstał cmentarz, który jest kolejnym cmentarzem wojennym polskich jeńców wymordowanych przez Sowietów, ale również powstał cmentarz ukraiński. Obok Polaków spoczywają tam także Ukraińcy, a to oznacza, że Polska pamięć pobudza, zachęca, w przypadku Katynia Rosjan, w przypadku Charkowa, Kijowa, Bykowni Ukraińców do tego, aby samemu też wracać do pamięci o zbrodniach stalinowskich - powiedział prezydent na antenie radiowej Jedynki.

Bronisław Komorowski podkreślił, że duży wkład w otwarcie cmentarza miał obecny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. - W wielu kwestiach polsko-ukraińskich czasami lepiej porozumieć się z Ukraińcami wywodzącymi się z Ukrainy wschodniej, niż z Ukrainy zachodniej. (…) Dzisiaj Ukraina powoli zrasta się w jeden naród, jedno państwo, w jeden sposób myślenia. Powstają w końcu partie polityczne, które idą do wyborów dystansując się od historycznego podziału Ukrainy. Powstają partie, które z założenia, ale i swojej praktyki działania odzwierciedlają już nową rzeczywistość na Ukrainie. Myślę, że z tym procesem możemy wiązać duże nadzieje na przezwyciężenie wielu trudności wewnętrznych.

Prezydent Komorowski w wywiadzie dla Jedynki odniósł się także do sprawy integracji Ukrainy z Unią Europejską. - Staramy się być dobrym partnerem strategicznym Ukrainy, wspierając ją zarówno w procesie demokratyzowania się wewnętrznego, w procesie zbliżania do Unii Europejskiej, do uczestniczenia na jakichkolwiek zasadach w integracji europejskiej, ale jesteśmy też krajem, który wspiera niezależność Ukrainy. Przez prezydenta Janukowycza zostały wynegocjowane umowy stowarzyszeniowe, ale żeby one mogły być podpisane musi być akceptacja w Unii Europejskiej dla praktyki politycznej na Ukrainie, a ta budzi wątpliwości.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że alternatywą dla Ukrainy jest integracja ze światem wschodnim. - Jest oferta rosyjska prezydenta Putina włączenia Ukrainy nie do UE, tylko do unii celnej z Kazachstanem i z innymi krajami na wschodzie. (…) Przed nami trudne wyzwanie - jak wspierać demokrację na Ukrainie i ewolucje systemów w dobrą stronę nie tracąc szans na integrację Ukrainy z Europą zachodnią, powstrzymując jednocześnie Ukraińców przed pokusą integrowania się ze światem wschodnim.

Rozmawiał Wojciech Mazowiecki.

Prezydent w Jedynce mówił także o swojej najbliższej podróży do USA, kryzysie w Unii Europejskiej oraz sytuacji politycznej w Polsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółów - posłuchaj całego wywiadu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraina: wizyta prezydenta Komorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 19:38
Czy możemy być zadowoleni z naszych relacji z Ukrainą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Każdy z katyńskich bohaterów będzie uhonorowany"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 18:38
Taką deklarację złożył prezydent Bronisław Komorowski w Bykowni na Ukrainie podczas otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego.
rozwiń zwiń