X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od morza do morza. Poznaj Europę Jagellonów

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 08:23
Polacy, Czesi i Niemcy połączyli swe wysiłki, by ukazać najważniejsze aspekty dotyczące zjawisk w kulturze i sztuce za czasów panowania dynastii Jagiellonów.
Audio
Sacra Conversazione Maria z Dzieciątkiem, święte Felicyta i Perpetua (Wielkopolska, ok. 1520-1525) MNW
Sacra Conversazione Maria z Dzieciątkiem, święte Felicyta i Perpetua (Wielkopolska, ok. 1520-1525) MNWFoto: mnw.art.pl

Wystawa "Europa Jagellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów” jest prezentowana w dwóch odsłonach, w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Zamku Królewskim w Warszawie.

Zakres chronologiczny ekspozycji wyznaczają dwa wydarzenia historyczne – koronacja Władysława Jagiełły w 1386 roku oraz śmierć w 1572 roku Zygmunta II Augusta, ostatniego męskiego potomka rodu. Dzięki przemyślanym układom politycznym Jagiellonowie uzyskali koronę Czech wraz ze Śląskiem (1471) oraz Węgier (1490), a powstała w następstwie tych faktów wspólnota państw – Europa Jagellonica – objęła swym zasięgiem olbrzymie terytoria o powierzchni ponad 2 mln km², sięgające od Bałtyku po Morza Czarne i Adriatyckie. Celem wystawy jest prezentacja – poprzez świadectwa artystyczne epoki – zagadnień o tematyce społecznej, gospodarczej, politycznej, artystycznej.

Zajrzyj na serwis historyczny Polskiego Radia>>>

Paweł Tyszka, historyk, współorganizator ekspozycji, poinformował w radiowej Jedynce, że wystawa prezentowana na Zamku Królewskim w Warszawie eksponuje przedmioty związane z rodziną Jagiellonów i ich mecenatem artystycznym. Skupia się ona na przedstawieniu  historii dynastii oraz poszczególnych władców z domu Jagiellonów, osobistości z ich otoczenia, a także zagadnienia ceremoniału dworskiego.

Małgorzata Kochanowska, kurator wystawy, historyk sztuki, podkreśliła w audycji "Naukowy zawrót głowy”, że Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje spuściznę artystyczną i cywilizacyjną z okres rządów Jagiellonów, czyli fundację wielkich poddanych dostojników państw, mieszczan i szlachty.Szczególnie uwzględniono takie zjawiska, jak: bogactwo twórczości artystycznej i kultury umysłowej, wzorce religijności, społeczne przemiany sztuki.

- Możemy użyć określenia kultury jagiellońskiej w tym sensie, że rozwijała się ona pod władcami z tej dynastii. Natomiast nie znajdziemy mocnych cech homogenicznych, gdyż byłoby to niemożliwe i źle świadczyło o dorobku państw pod rządami Jagiellonów, jako że sztuka nie była reglamentowana ani oktrojowana przez władców. Ona się rozwijała bardzo spontanicznie w zależności od różnych czynników, także gospodarczych, gdyż sztuka może się rozwijać tylko wtedy, kiedy są dobre warunki ekonomiczne – tłumaczyła. Dodała, że to właśnie był pierwszy punkt licznych zasług Jagiellonów dla rozwoju kultury.

Europa Jagellonica od maja do września 2012 roku prezentowana była w Galerie Středočeského kraje w Kutnej Horze. Z Warszawy pojedzie do Poczdamu, gdzie będzie ekspnowana od marca do czerwca 2013 roku w Haus der Brandenburgisch-Preussischen Geschichte.

Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Burzliwe dzieje Zakonu Maltańskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 18:18
Na wystawie zorganizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie będzie można zobaczyć m.in. wyjątkowe dzieła sztuki i bezcenne dokumenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa przybliżająca historię Zakonu Maltańskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 21:08
W Zamku Królewskim w Warszawie można już oglądać dzieła sztuki, bezcenne dokumenty i przedmioty obrazujące historię Zakonu Maltańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Narodowe otwarte dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 14:30
Muzeum Narodowe w Warszawie zainauguruje kolejny rok swojej działalności Dniem Otwartym dla Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To wędrówka po świecie wyobraźni Brunona Schulza"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 21:14
Ponad 100 prac 30 polskich artystów będzie można obejrzeć od wtorku na wystawie "W stronę Schulza" w przestrzeni nad Arkadami Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń