"Miałam umrzeć albo być bezpłodna. A jest Bożydarek"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 08:19
Taką ksywkę ma w rodzinie pani Anny jej druga córeczka. Dziewczynka urodziła się po zdiagnozowaniu o kobiety nowotworu. Lekarze mówili o fatalnych statystykach, miała być bezpłodna, mogła umrzeć. – Tymczasem żyję i mam czwórkę dzieci – mówi bohaterka reportażu w radiowej Jedynce.
Audio
Miałam umrzeć albo być bezpłodna. A jest Bożydarek
Foto: Glow Images/East News

Pani Anna w wieku dwudziestu sześciu lat, mając jedno dziecko, dowiedziała się, że jest chora na raka piersi. -  Guz był duży i rozsiany. Rokowania nie były najlepsze. Nie chciałam pytać o statystyki, powtarzałam sobie, że jestem w stanie wymknąć się im. Starannie badałam się od 16 roku życia i bardzo mnie zaskoczyło to, że nagle został wykryty  u mnie dość duży nowotwór, którego lekarze nie wykryli przez 9 miesięcy – wspominała bohaterka reportażu "Bożydarek”.
Lekarze ze względu na młody wiek  chorej zastosowali bardzo radykalne leczenie, którego następstwem jest przeważnie menopauza. - Byłam młoda i silna, nie oszczędzali mnie i stosowali najsilniejsze metody – opowiadała pani Anna.
W rok po zakończeniu terapii okazało się, że pacjentka  jest w ciąży. Lekarze byli bardzo zdumieni. Mimo fatalnych rokowań, dziewczynka urodziła się zdrowa. I teraz rodzina mówi o niej "Bożydarek”. – Bo tak przyszła na świat. I to mnie uspokoiło, że mój stan zdrowia zupełnie nie koliduje z ciążą – mówiła. W tej chwili pani Anna ma już czwórkę dzieci.  Trójkę wykarmiła jedną piersią.
- Raz tylko zapytałam o moje szanse. Usłyszałam, że przy standardowy leczeniu moje szanse na 10 lat życia wynoszą 50 proc. Żyje już 11 lat i mimo perspektywy bycia bezpłodną urodziłam trójkę dzieci – dodaje bohaterka reportażu.
Autorem reportażu "Bożydarek” jest Jan Kasia. Zapraszamy do słuchania.  

Czytaj także

"Bycie Amazonką nie ograniczyło mnie w żadnym stopniu"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 19:00
- Amazonki, gdy wygrają z chorobą, nabierają siły i przekonania, że jak poradziły sobie z rakiem, to w życiu też sobie poradzą. Zaczynają myśleć, że to, co je niszczy, należy potraktować tak samo jak raka, czyli usunąć - mówi bohaterka reportażu "Jakby jutra miało nie być".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe technologie walczą z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 07:00
Dzięki postępowi tnie tylko więcej wiemy o nowotworach, ale też mamy coraz więcej narzędzi, by skuteczniej je leczyć. W "Dniu Walki z Rakiem" Czwórka bierze pod lupę najnowocześniejsze wynalazki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jakby jutra miało nie być" - Magdalena Szybińska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 01:55
Poniedziałek, 4 lutego 2013 roku, godz 18.15, Program 3. Każdego roku w Polsce ponad 10 tysięcy kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. Niemal połowa z nich umiera.
rozwiń zwiń