Światło o cudownych własnościach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 17:04
XFEL to największy europejski laser na swobodnych elektronach, a jednocześnie międzynarodowy projekt o wartości ponad miliarda euro.
Audio

To podziemna instalacja o długości 5,8 km, zakopana pod ziemią na głębokości nawet do 38 metrów. - Wszystko jest tu rekordowe. Elektrony będą przyspieszane w akceleratorze do prędkości bliskiej prędkości światła - mówi profesor Massimo Altarelli, dyrektor DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron).
Pomysł zbudowania XFEL-a narodził się 30 lat temu, ale budowa rozpoczęła się dopiero w 2009 roku. Laser ma być ukończony za dwa lata, w 2015 roku.
Laser niewątpliwie zrewolucjonizuje prawie wszystkie obszary nauki: biologię, chemię, fizykę, badania materiałowe, nanotechnologię. A to dlatego, że ma bardzo specyficzne własności. Daje spójną wiązkę promieniowania, dzięki czemu możliwe jest uzyskiwanie obrazów trójwymiarowych. Ta wiązka jest w bardzo krótkich impulsach, dzięki czemu można robić zdjęcia poklatkowe i w ten sposób kręcić filmy z przebiegu reakcji chemicznych. I trzecia ważna cecha: ta wiązka ma olbrzymią intensywność. Uderzając nią w materię można wytwarzać zupełnie nowe stany materii wcześniej nieobserwowane.
Polacy aktywnie uczestniczą w przedsięwzięciu. Do unikatowego know-how mają dostęp zarówno polscy naukowcy, jak i polski przemysł.
W "Wieczorze odkrywców" posłuchaj reportażu Doroty Truszczak z Schenefeld koło Hamburga, gdzie powstaje  XFEL.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kamera sfilmuje, co jest za rogiem

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 11:13
- Starsi koledzy mówili mi, że to nie będzie możliwe – zwierzył się szef projektu Ramesh Raskar ze słynnego MIT. Ale krok po kroku, okazało się, że niemożliwe staje się możliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laser XFEL

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 17:15
Największe i najbardziej nowatorskie urządzenie badawcze na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największy laser nowej generacji

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 15:00
Polscy naukowcy uczestniczą w budowie unikatowego na skalę światową źródła światła XXI wieku. Nazywa się X-FEL.
rozwiń zwiń