Dzień węgierski na antenie Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 17:15
Z okazji obchodzonego 23 marca Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zapraszamy do słuchania na antenie radiowej Jedynki specjalnych wydań audycji, reportaży, spotkań z gośćmi.
Audio
  • Ile prawdy jest w powiedzeniu "Polak Węgier dwa bratanki" sprawdzała Agata Kasprolewicz (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Za co kochamy Węgrów? - sprawdzała Ewa Syta (Sobota z Jedynką)
Budynek parlamentu w Budapeszcie
Budynek parlamentu w BudapeszcieFoto: monyesz1/Wikimedia Commons/lic. CC

12 marca 2007 parlament węgierski jednogłośnie przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, deklarację poparło 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku podjął przez aklamację Sejm RP. Uroczystości odbywają się na przemian - jednego roku na Węgrzech, drugiego w Polsce. W tym roku w Tarnowie będzie w nich uczestniczył z prezydent Węgier János Áder z małżonką.

W sobotę, 23 marca na antenie Jedynki wielokrotnie podejmiemy temat relacji polsko-węgierskich. Już o godz. 8.15 w "Sygnałach dnia" naszym gościem będzie Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa.

Po godzinie 12 w audycji "Świat w radiowej Jedynce" opowiemy o przyjaźni polsko-węgierskiej w historii i dziś, sytuacji Romów w tym kraju i zastanowimy czy wino uratuje Węgry? W ramach "Soboty z radiową Jedynką" posłuchamy muzyki węgierskiej (zapraszamy po 16.), a o 19.25 opowiemy o Węgrzech dzieciom.

Po godz. 23 w "Naukowym zawrocie głowy" powrócimy do historii i opowiemy, jak w latach 1939-1946 polityce węgierscy otworzyli granice dla uchodzców z Polski.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że przed obaleniem komunizmu polsko-węgierskie kontakty daleko wykraczały standardową sztampę, a współpraca opozycji była bardzo intensywna - rozmowa z dr. Andrzejem Zawistowskim z Instytutu Pamięci Narodowej.

Zapraszamy także do wysłuchania reportażu Marka Czarkowskiego "Polak - Węgier".

Zobacz więcej na temat: POLSKA Węgry
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Węgier to naprawdę bratanek, jak on

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 08:00
Akos Engelmayer - węgierski dziennikarz, historyk i dyplomata związany jest z naszym krajem od ponad pół wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komuna scementowała polsko-węgierską przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 08:43
Mało kto zdaje sobie sprawę, że przed obaleniem komunizmu polsko-węgierskie kontakty daleko wykraczały standardową sztampę, a współpraca opozycji była bardzo intensywna.
rozwiń zwiń