Tropienie nazistów trwa. "Nadal mam sygnały”

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 20:01
Na liście poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich, opublikowanej w 2012 roku przez Centrum Szymona Wiesenthala jest 12 nazwisk. – Poszukiwania są kontynuowane na całym świecie – mówi w Jedynce Efraim Zuroff, nazywany "łowcą nazistów”.
Audio
  • Efraim Zuroff o ściganiu nazistów i niebezpieczeństwie antysemityzmu (Więcej świata/ Jedynka)
Adolf Hitler dokonuje przeglądu pułku SS po przybyciu do Klagenfurtu w kwietniu 1938
Adolf Hitler dokonuje przeglądu pułku SS po przybyciu do Klagenfurtu w kwietniu 1938Foto: wikipedia/cc/ Bundesarchiv

Centrum Szymona Wiesenthala to założona w 1977 roku międzynarodowa agencja żydowska służąca ochronie praw człowieka i zachowaniu pamięci o Holokauście. Zadaniem centrum jest także wzmacnianie tolerancji społecznej poprzez edukację. Jej pracownicy zajmuja się też poszukiwaniem zbrodniarzy hitlerowskich.
''- Tak, poszukiwania są kontynuowane na całym świecie. Nadal otrzymujemy informacje z różnych krajów. Oczywiście państwo, czyli np. Niemcy, ma większe możliwości w tym zakresie niż nasza organizacja, która może tylko wytropić zbrodniarza i oddać władzom, mając nadzieję, że te postawią go przed sądem – mówi Efraim Zuroff.
Czy to oznacza że Polska  albo Litwa powinny mocniej zaangażować się w ściganie nazistowskich oprawców? - Tak, ale trzeb pamiętać o zasadniczej różnicy między Polska a Litwą. Na Litwie był stosunkowo duży udział społeczeństwa w Holokauście, a w Polsce nie było np. polskich formacji SS. Naziści celowo nie włączyli Polaków w ten proces, bo uważali ich za podludzi. W Polsce były tylko jednostki, które wydawały Żydów. Dzięki temu mamy na czym budować przyszłość i sytuacja Żydów w Polsce jest coraz lepsza – mówił Efraim Zuroff.

Efraim
Efraim Zuroff, źródło: Wikipedia/CC/Arikb

Gość audycji "Więcej świata” uważa, że dopiero ludzie z trzeciego czy czwartego pokolenia po wojnie są "wolni od tych traumatycznych wydarzeń”. - Dopiero wnuki i prawnuki uczestników wojny są bardziej otwarte na poznawanie tej historii. Dlatego nadal trzeba ją przekazywać i to w sposób zrozumiały dla młodszego pokolenia – zaznacza dyrektor biura Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie.
Efraim Zuroff zwracał też uwagę na zagrożenie płynące ze wzrostu sił prawicowych w Europie. - Nie można zrozumieć holokaustu nie przyznając tego, że poprzedził go wielki antysemityzm. To czynniki, z którymi zawsze trzeba walczyć, między innymi edukacją historyczną – mówił gość Jedynki.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Efraim Zuroff był gościem audycji "Więcej świata”.

ei

Zobacz więcej na temat: Szymon Wiesenthal Żydzi

Czytaj także

"Polacy i Żydzi są nierozerwalnie związani"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 13:00
- Koegzystencja narodu polskiego i żydowskiego na północnym Mazowszu trwała 800 lat, ten kilkusetletni związek ma wpływ na wiele spraw m.in. związanych z kulturą. Także w genach zarówno Żydów jak i Polaków jest cześć wspólna - mówił w "Zapraszamy do Trójki" Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku w którym znajduje się także Muzeum Żydów Mazowieckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Historii Żydów Polskich: nie zakłamiemy historii

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 12:50
- Młodym pokoleniom chcemy przywrócić pamięć o wieloetnicznej Polsce. Nie zakłamując tej historii, nie przedstawiając jej jako jednej wielskiej pięknej karty, bo tak nie było. Chcemy o tym mówić otwarcie - mówi Łucja Koch z działu edukacji MHŻP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 12:49
W 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim odbyła się główna uroczystość, upamiętniająca żydowskich powstańców. Transmitowała je radiowa Jedynka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żydowskie korzenie. "Wielu ze strachu chce zatrzeć przeszłość"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 13:20
- Wnuki po 60 latach często odkrywają, że coś jest na rzeczy, że wszyscy, albo któryś z przodków był Żydem - powiedział w radiowej Jedynce Piotr Paziński, redaktor naczelny miesięcznika "Midrasz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdy usłyszałem o pierwszym powstaniu warszawskim, zatkało mnie"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 18:56
O trudnych stosunkach polsko-żydowskich w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim rozmawiali w Jedynce prof. Jan Grabowski z Centrum Badań nad Zagładą oraz Michał Sobelman, rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce.
rozwiń zwiń