90. urodziny wielkiej gwiazdy "Matysiaków"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:30
24 kwietnia Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska, znana słuchaczom z roli Wisi Matysiakowej, obchodzi wspaniały jubileusz. Z tej okazji zapraszamy, w środę o godz. 13.00, na wyjątkowe spotkanie w Teatrze Polskiego Radia w Warszawie.
90. urodziny wielkiej gwiazdy Matysiaków
Foto: P. Goławski/ PR

Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska z Polskim Radiem związana jest od wielu lat. W Teatrze Polskiego Radia stworzyła mnóstwo znakomitych kreacji – zarówno w słuchowiskach oryginalnych, jak i w adaptacjach. Aktorka najbardziej znana jest słuchaczom z powieści radiowej "Matysiakowie", w której od 56 lat (od listopada 1957 roku) nieprzerwanie wciela się w postać głównej bohaterki – Wisi (Jadwigi Matysiakowej).
Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska urodziła się w 1923 r. w Lublinie. Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna; uczennica Leona Schillera i Bohdana Korzeniewskiego, uzyskała dyplom PWST w Warszawie w 1951 r. Występowała na deskach teatrów Ateneum i Ludowego (od 1975 Nowego). Od początku kariery zawodowej związana z Polskim Radiem.

>>> Tak wyglądają Matysiakowie! Zobacz galerie zdjęć z nagrań

Oprócz występów w popularnym "Podwieczorku przy mikrofonie” zagrała w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia (również w audycjach dla dzieci i młodzieży), m.in. w: "Błękitnej strzale” G. Rodari’ego, "Damach i huzarach” A. Fredry, "Dziadach” A. Mickiewicza, "Krwawych godach” F. Garcii Lorci, "Lecie w Zasławku” B. Prusa, "Lekcji” E. Ionesco, "Opowieściach z Narni” C.S. Lewisa, "Porfirionie Osiełku” K.I. Gałczyńskiego, "Wzgórzu elfów” H.Ch. Andersena. Głos Jubilatki znany jest szerokiej publiczności przede wszystkim z roli Wisi Matysiakowej w popularnej powieści radiowej "Matysiakowie”. W plebiscycie na najbardziej lubianą postać/aktora otrzymała wśród słuchaczy największą liczbę głosów.
Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z okazji 45-lecia powieści radiowej "Matysiakowie” (2001 r.) oraz medalem za wybitne kreacje aktorskie w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia (2008 r.). W 2010 roku otrzymała nagrodę Splendora Splendorów, przyznawaną przez zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia.
>>> Więcej o "Matysiakach"
sm

Zobacz więcej na temat: TEATR Teatr Polskiego Radia

Czytaj także

Czwórka z wizytą u Matysiaków (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 15:05
Słuchowisko radiowej Jedynki świętuje wyjątkowy jubileusz. Ta najstarsza i najdłużej emitowana powieść radiowa ma już ponad pół wieku! Jak powstają "Matysiakowie"? Opowiadamy w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat temu odeszła jedna z największych gwiazd "Matysiaków"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 07:13
Zagrała wiele ról teatralnych, przed wojną w słynnej Reducie, później w Teatrze Ateneum, gdzie także sporo reżyserowała. Ale niezwykłą popularność Stanisława Perzanowska zdobyła, grając Helenę Matysiakową w słuchowisku Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspominamy Stacha z "Matysiaków"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 15:00
Wybitny aktor, Tadeusz Janczar zmarł 31 października 1997 roku. Spoczywa w Warszawie na Starych Powązkach.
rozwiń zwiń