X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na czym polega i jak skuteczne jest in vitro?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 20:14
Niedrożne jajowody, problemy z plemnikami, czy starszy wiek to wskazania do zastosowania metody in vitro – tłumaczyła w Jedynce dr Anetta Karwacka - specjalista ginekolog i położnik z kliniki InviMed.
Audio
  • Anetta Karwacka tłumaczy, na czym polega metoda in vitro (Cztery pory roku/ Jedynka)
Wprowadzenie procedury in vitro budzi spory nawet w łonie rządu
Wprowadzenie procedury in vitro budzi spory nawet w łonie rząduFoto: Glow Images/East News

Powód, dla którego pary decydują się na in vitro, najczęściej leży zarówno w kobiecie jak i mężczyźnie. Chociaż – jak tłumaczyła ekspertka w "Czterech porach roku” - coraz częściej pojawia się on po stronie partnera.

Dlatego lekarze zawsze zaczynają od badania nasienia, a wcześniej jest dokładny wywiad. – Pytamy m.in. jak długo para stara się o dziecko i czy mają dzieci z innych związków, bo to dużo mówi o płodności  potencjalnych rodziców. Zasadniczo o zastosowaniu in vitro decydujemy, jeśli parze przez rok regularnych starań nie udało się doprowadzić do zapłodnienia  – tłumaczyła dr  Anetta Karwacka.

Anetta
Anetta Karwacka

Jak wygląda sama procedura in vitro? - Większość par ma proponowaną stymulacje hormonalną, żeby pacjentka miała więcej niż jedną komórkę jajową. Następnie jest pobranie komórek, czyli krótki zabieg w znieczuleniu ogólnym, który trwa około 15 min – mówiła położnik.

Następnie lekarze doprowadzają do połączenia komórki jajowej i plemnika, aby zaczął powstawać zarodek, który trafi do organizmu kobiety.

- Oddajemy mamie tylko zarodki, które dzielą się prawidłowo, inne nie przeżyją tego procesu. Dlatego to natura dokonuje selekcji, a nie my. My tylko wybieramy najmocniejsze, a resztę poddajemy obserwacji. Jeżeli zarodek dożyje do piątej doby, a nie będzie wykorzystany, to będzie zamrożony. Natomiast większość  z nich niestety nie dożyje tego. W naturze selekcja jest ogromna, bo aż 70 proc. zarodków powstających naturalnie nigdy się nie rozwinie – mówiła dr Anetta Karwacka. Pytana o skuteczność zabiegu dodała, że około 50 proc. par uzyskuje ciążę w pierwszym cyklu in vitro.

Jakie jest ryzyko wad przy metodzie in vitro? Między innymi o tym można usłyszeć w nagraniu audycji. Rozmawiał Roman Czejarek.  (ei)

Zobacz więcej na temat: in vitro
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pojemnik na zarodki. Afera z "in vitro" w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:44
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pojemnika do przechowywania zarodków, który znaleziono w jednej z poznańskich klinik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arłukowicz podpisał rozporządzenie ws. in vitro

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 17:10
Dotyczy ono refundacji zabiegu. Minister zdrowia powiedział, że zostanie powołana specjalna komisja konkursowa, która wyłoni kliniki które będą dokonywały in vitro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczecin: prezydent i PiS wstrzymują in vitro

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 09:54
Piotr Krzystek, przy wsparciu PiS, robi wszystko, by przegłosowana przez radnych uchwała o dofinansowaniu zabiegów in vitro w Szczecinie nie weszła w życie - informuje "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń