Kobietom nie tylko w Polsce trudno zrobić karierę w nauce

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 11:18
Niedawno ukazał się raport Komisji Europejskiej na temat obecności kobiet w nauce. Stanowią one jedynie 33 procent europejskich naukowców i 20 procent profesorów zwyczajnych. O sytuacji w Polsce mówili goście "Naukowego zawrotu głowy".
Audio
  • Dr Anna Muszewska i dr Piotr Bentkowski o sytuacji kobiet w nauce (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czy naukowcy dostaną więcej pieniędzy na badania?
Czy naukowcy dostaną więcej pieniędzy na badania?Foto: Glow Images/East News

O niwelowaniu nierówności płci w nauce dyskutowali uczestnicy niedawnego spotkania na Uniwersytecie Warszawskim w ramach kolejnej otwartej debaty ruchu społecznego "Obywatele Nauki". Asumpt do rozmowy, poza raportem KE, dały im również ostatnie publikacje na temat obecności kobiet w światowej nauce, które ukazały się w tygodniku "Nature".

Jedną z panelistek była dr Anna Muszewska - bioinformatyk. Jej zdaniem mniejsza reprezentacja kobiet wśród naukowców bierze się przede wszystkim z opieki nad dziećmi. - W przytaczanym raporcie "Nature" była podana statystyka, że mężczyzna na tym samym stanowisku realizujący karierę naukową ma zwykle więcej dzieci niż kobieta na tym samym stanowisku. Świadczy to o tym, że kobiety bardzo często poświęcają swoje życie prywatne i samorealizację jako matek na rzecz realizacji kariery naukowej, a mimo tego nie są w stanie się przebić - mówiła w Jedynce.

Co ciekawe, na studiach magisterskich i doktoranckich przeważają kobiety. Dopiero później proporcje się odwracają, gdyż kobiety przerywają kariery, by poświęcić się życiu rodzinnemu.

- Moment zrobienia doktoratu jest bardzo ważny w rozwoju każdego badacza i jednocześnie w życiu osobistym człowieka. Praca naukowa ma to do siebie, że wypadnięcie z obiegu na dowolnym etapie kariery, przy obecnym bardzo szybkim rozwoju nauk, powoduje, że później jest bardzo dużo do nadrobienia. Literaturę można jeszcze, przy silnej motywacji, czytać samemu w domu. Natomiast postęp w technikach laboratoryjnych i sprzęcie, który jest dostępny w laboratoriach dokonuje się obecnie błyskawicznie - przekonywał dr Piotr Bentkowski, biolog teoretyczny i członek ruchu społecznego "Obywatele Nauki".

Posłuchaj całej rozmowy Katarzyny Kobyleckiej i jej gości.

pg

Zobacz więcej na temat: NAUKA praca równouprawnienie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Już 78 tysięcy osób chce polecieć na Marsa i nie wrócić

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 01:00
Tyle osób złożyło wnioski o bilet na Marsa. Organizacja Mars One chce założyć kolonię na Czerwonej Planecie. Wnioski można składać od 22 kwietnia do końca sierpnia. Chętnych będzie zatem jeszcze więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka na uzależnienie od heroiny skuteczna!

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 15:50
Preparat zadziałał u gryzoni. Teraz będzie badany na ludziach. Czy to przełom w terapii uzależnień?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszyscy Europejczycy są kuzynami. Zapewne za sprawą Wikingów

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 01:00
Mieszkańcy naszego kontynentu są ze sobą bardziej spokrewnieni, niż się wydawało. Przyczyny okazują się całkiem świeże: to podboje i wyprawy Wikingów.
rozwiń zwiń