Zabiła go francuska kula? Śmierć Józefa Poniatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 11:59
- Jestem pełen podziwu dla historyków francuskich, którzy dokonali takich ustaleń, ale absolutnie nie jestem w stanie stwierdzić na jakiej podstawie się oparli - powiedział w Jedynce prof. Jarosław Czubaty z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Książę Józef Poniatowski. Rozmowa Katarzyny Kobyleckiej z prof. Jarosławem Czubatym z Instytutu Historycznego UW (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Śmierć ks. Poniatowskiego w Elsterze, mal. January Suchodolski
Śmierć ks. Poniatowskiego w Elsterze, mal. January SuchodolskiFoto: Wikipedia/PD-Art

Książę Józef Poniatowski to postać, którą można kochać za niezwykłe barwne wady i szanować za niekwestionowane zalety. Był Polakiem z wyboru. Patriotą i przedstawicielem kosmopolitycznego środowiska wielkiej europejskiej arystokracji. To postać na skrzyżowaniu epok: klasycyzmu, sentymentalizmu i romantyzmu.

Józef Poniatowski urodził się 250 lat temu, 7 maja 1763 roku. W tym roku, w październiku mija też 200 lat od śmierci księcia Józefa, który zginął w nurtach Elstery pod Lipskiem w Bitwie Narodów.  Polska armia ochraniała wtedy odwrót armii Napoleona przed Prusakami, Austriakami i Rosjanami. Gdy wysadzono most na rzece, próbował ją pokonać konno. - To były podmokłe łąki, między rzeczkami. Jedną z nich przepłynął, zmierzał w kierunku drugiej. Był już ranny. Otrzymał ostrzał, podobno w piersi, i utonął - powiedział prof. Jarosław Czubaty z Instytutu Historycznego UW.

Pojawiały się jednak spekulacje, że kula, która go zabiła, pochodziła z francuskiego muszkietu. Jednak zdaniem Czubatego ustalenie tego jest niemożliwe. Przypomniał, że śmierć Poniatowskiego to ostatnie chwile przegranej bitwy,  gdy wojska koalicyjne tłumiły poszczególne ogniska odizolowanego oporu. - Wszyscy strzelali do wszystkich, panował całkowity bałagan. Mógł równie dobrze zostać zastrzelony przez Prusaków, Austriaków lub Rosjan. Tego już nigdy się nie dowiemy - przyznał Czubaty.

Dowiedz się więcej o księciu Józefie Poniatowskim. Z prof. Jarosławem Czubatym z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

tj

Czytaj także

Targowica znaczy zdrada

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 00:00
27 kwietnia 1792 r. w Petersburgu przeciwnicy reform Sejmu Czteroletniego ze Stanisławem Potockim i Sewerynem Rzewuskim na czele, pod hasłem obrony zagrożonej wolności, zawiązali za zgodą Rosji konfederację przeciw Stanisławowi Augustowi i Konstytucji 3 Maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

220 lat Orderu Virtuti Militari

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 06:00
Najmłodszą osobą uhonorowaną odznaczeniem był, poległy w walkach z Ukraińcami o Lwów, 13-letni Antoni Petrykiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Testament Stanisława Augusta

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 07:00
Król Stanisław August Poniatowski, wzorem władców Europy, zatrudniał znakomitych malarzy. Sztuka była ważnym elementem, propagandy państwowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napoleon Bonaparte – wielki mały człowiek

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 05:40
- Pojawił się znikąd, z małej, niewiele znaczącej wyspy na Morzu Śródziemnym i błyskawicznie zaszedł na szczyty władzy – opisywała Napoleona Bonaparte Hanna Maria Giza na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń