Zofia Kucówna: aktorką zostałam przez przypadek

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 11:37
- Moja mama marzyła, żebym była dentystką, bo miałam talent manualny...a to intratny zawód - powiedziała w rozmowie z Jedynka aktorka.
Audio
  • Zofia Kucówna: aktorką zostałam przez przypadek (Jedynka/Wieczór kulturalny)
Zofia Kucówna
Zofia KucównaFoto: PAP/Archiwum/Grzegorz Jakubowski

Ta wybitna artystka teatralna i filmowa obchodziła w maju swoje 80. urodziny.

Manualny talent sprawił ostatecznie, że Zofia Kucówna trafiła do liceum plastycznego. Stamtąd miała iść do Akademii Sztuk Pięknych, ale "wtrąciła się pani polonistka”. - Rozpisany został konkurs recytatorski. Zdobyłam pierwszą nagrodę w szkole i w Krakowie  - powiedziała Kucówna. Wtedy zapadła decyzje, że będzie kontynuować naukę w szkole aktorskiej.

Na scenie Kucówna zadebiutowała w Teatrze Młodego Widza w "Opowieści zimowej" Szekspira. – To było fizyczne doznanie. Potem, jak sobie to analizowałam, zrozumiałam, że odczułam energię płynąca z widowni. To było fizyczne dotknięcie - powiedziała Kucówna. Potem był Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie i "Nora" Ibsena.

"Nora" zwróciła uwagę recenzentów i dyrektorów innych scen. Kucówna trafiła do Teatru Powszechnego w Warszawie, z którym związała się na lata. Tam zaprzyjaźniła się z aktorem Tadeuszem Janczarem. Jak powiedziała, to była przyjaźń bez "męsko-damskich barw". - Koleżeństwo zawodowe, uczciwe i rzetelne. Zaufanie do siebie. Bardzo się kochaliśmy z Tadziem - wyznała Kucówna.

Posłuchaj całej rozmowy Andrzeja Matula z Zofią Kucówną.

tj

Czytaj także

Paweł Krucz: nie mogłem nie zostać aktorem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 14:30
Krucz od zawsze chciał wykonywać zawód, który wykonuje. – Wiedziałem, co będę robił, już od dziecka – zdradza w Czwórce. – Moi rodzice są aktorami, jako chłopiec oglądałem mamę w Teatrze Komedia, w spektaklu "Muminki". To odbiło się na mnie, nie miałem innych perspektyw…
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Aktorstwo to ostatnia rzecz, jakiej chciałam"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 19:00
- Byłam tak nieśmiała, że wstydziłam się nawet poprosić w sklepie o cukier. Często więc stałam w kolejce po pięć razy - wspominała Anna Dymna. Znakomita aktorka opowiada w Dwójce o sobie i swojej pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Szczepkowska: ojciec uważał, że jest za wysoki na scenę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 15:30
- Borykał się z tym zbyt wzrostem przez całą karierę – znakomitego aktora i pedagoga w 90. rocznicę jego urodzin wspominała w Dwójce jego córka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woronowicz: nie jestem typem uwodziciela

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 11:31
- Jestem raczej skrytym człowiekiem, zamkniętym, mało we mnie wylewności. Nie mam też może czasu, by się rozejrzeć na boki, gonię ciągle do przodu i na szczęście mam trochę pracy - mówi Adam Woronowicz w rozmowie z Anną Retmaniak.
rozwiń zwiń