Nauka jest sexy. Polska młodzież zadziwia świat

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 13:23
Czy gimnazjaliści i licealiści mogą prowadzić poważne badania naukowe? Okazuje się, że tak. Młodzi naukowcy z Polski z powodzeniem startują w zagranicznych konkursach.
Audio
  • Reportaż "Z pasją i pomysłem" . Autorka Hanna Bogoryja-Zakrzewska.
Manipulator o sześciu stopniach swobody konstrukcji Mateusza Steca
Manipulator o sześciu stopniach swobody konstrukcji Mateusza StecaFoto: materiały prasowe/Fundacja Zaawansowanych Technologii

Młodzi naukowcy przekonują, że zajmowanie się nauką nie jest nudne i to  może być nawet sposób na życie. Śmieja sie nawet, że nauka jest sexy. Poza tym otwiera się brama na świat. Nie trzeba mieszkać w wielkim mieście, żeby rozwijać swoje pasje. Szkoda tylko, że polska nauka i przemysł nie są zainteresowani ich wynalazkami. Za granicą robią one furorę.
Kilka dni temu Mateusz Stec zdobył złoty medal w największym w Europie konkursie informatycznym Infomatrix w Bukareszcie. W Gdyni podczas finału Konkursu Młodych Naukowców "Explory 2013". Mateusz Stec został nagrodzony za pracę: Nauka i doświadczenie kluczem do stworzenia nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie oraz wielofunkcyjnych robotów przemysłowych, które pozwalają na zwiększenie precyzji i wydajności produkcji w przemyśle dzięki zastosowanych w nich innowacjach.

Mateusz skonstruował manipulator o sześciu stopniach swobody i robota, który została zaprogramowany w tym samym języku co obrabiarki sterowane numeryczne. Robot jest 6 tysięcy razy tańszy niż dotychczas używane. Mateusz uczy się w Technikum nr 4 w Tarnowie.

Pomysł na badania może być banalnie prosty, a wyniki zaskakujące o czym przekonuje Katarzyna Marzyńska.
Jej historia pozwala zrozumieć, jak się rodzi pomysł na badanie. - Weszłam do tramwaju ze zranioną ręką i zastanawiało mnie, czy jeżeli coś chwycę nie dostanę zakażenia - wyjaśnia. Pobierała wymazy z poręczy, kasowników, przycisków do drzwi, a nawet z siedzeń. Potem dokonywała analiz. Wyniki były porażające. Okazało się, że 40 procent mężczyzn w Polsce nie myje rąk. Co czwarty ludzi w Polsce kapie się tylko raz w tygodniu. Zaś chłopcy mają o wiele więcej bakterii na rekach niż dziewczyny, ponieważ rzadziej myją ręce.
Imieniem 17-letniej Kingi Panasiewicz z Hrubieszowa zostanie nazwana jedna z niedawno odkrytych asteroid. To jedna z nagród jakie nastolatka otrzyma za zajęcie II miejsca w dziedzinie medycyna na najbardziej prestiżowym konkursie naukowym dla młodzieży Intel ISEF w USA.

>>> Zobacz serwis naukowy Polskiego Radia

Mózg człowieka składa się z dwóch półkul, zróżnicowanych pod wieloma względami. - W swoim projekcie zajęłam zjawiskiem powiązania danej funkcji psychicznej z określonym obszarem mózgu, a także zagadnieniem synchronizacji pracy obu półkul. Bazowałam na behawioralnych eksperymentach laboratoryjnych oraz badaniach EEG. Zebrane podczas badań dane wykazały, że odpowiednio dopasowany program ćwiczeń synchronizujących oddziałuje znacząco na aktywność ośrodkowego układu nerwowego. – opowiada o swoim badaniu Kinga.
Reportaż  "Z pasją i pomysłem" . Autorka Hanna Bogoryja-Zakrzewska.
(ag)

Finaliści
Finaliści konkursu Młodych Naukowców "Explory 2013"

Czytaj także

"Ojciec parowozu” w dzieciństwie pasał owce

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 06:00
Brytyjski inżynier i konstruktor George Stephenson od małego musiał rodzinie pomagać. Czynił to w najrozmaitszy sposób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komety mogły wzbudzić życie na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 01:00
Już wcześniej część naukowców przypuszczała, że życie mogło przybyć na Ziemię z kometami. Teraz pojawia się jeszcze inny możliwy scenariusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stary łazik NASA wykopał dowody na marsjańską wodę

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 02:00
Opportunity wylądował dziewięć lat temu. Nadal dokonuje ważnych odkryć.
rozwiń zwiń