X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lato z Radiem: krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 14:40
Na drodze do Jasła, gdzie w najbliższy weekend kolejny koncert w ramach trasy Lata z Radiem fotoradar pstryknął fotkę naszemu reporterowi w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tuż obok były krzemionki.
Audio
  • Kopalnie Krzemionki. Relacja Łukasza Starowieyskiego (Jedynka/Lato z Radiem)
Neolityczny chodnik w kopalni Krzemionki
Neolityczny chodnik w kopalni KrzemionkiFoto: Pe pawel/Wikipedia

Sprawdź, gdzie w tym roku gra Lato z Radiem

Jest tam historyczna, starożytna, licząca ponad 4 tysiące lat kopalnia, w której górnicy kopali krzemień pasiasty.

Artur Głowacz, przewodnik po kopalni Krzemionki tłumaczy, że kiedyś można było ją zwiedzać tylko na kolanach. -  Była wpuszczana drabina. Turyści schodzili i zwiedzali na czworakach - powiedział Głowacz.

Z reporterem Łukaszem Starowieyskim  zszedł trzy piętra pod ziemię.  Wygląda to tak, jakby górnicy odeszli stamtąd wczoraj. Wszystko zachowało się w  bardzo dobrym stanie. Trasa turystyczna jest najdłuższą tego typu w Europie.  Ma 460 metrów. Zwiedzić można zaledwie parę kopalń z kilku tysięcy.  - To jest bardzo duży obiekt. Gdybyśmy chcieli go przejść w jedną stroną, to trzeba byłoby maszerować 4,5 kilometra - dodaje Głowacz.

Fotoradar Lata z Radiem: most w Wyszogrodzie >>>

W kopalniach pod Ostrowcem Świętokrzyskim górnicy pracowali przez prawie dwa tysiące lat. Są to tzw. kopalnie jamowe. Są wśród nich takie, które mają 400-500 metrów kwadratowych.

Grzesiek Kończyk, członek świętokrzyskiego stowarzyszenia dziedzictwa przemysłowego przyznaje, że szukając miejsc związanych z prehistorią, znalazł je 10 kilometrów  od miejsca zamieszkania.  Jego zdaniem to namacalny dowód niezwykłej myśli technicznej górników. - Kopalnie krzemienia z Hiszpanii dopiero 1000 lat później stosowały tak rozwinięte techniki górnicze - powiedział Gończyk.

Wstępna próba surowca odbywała się jeszcze na terenie kopalni. Powstawały z niego np. siekiery, które trzeba  ręcznie szlifować nawet przez trzy doby. Większość z nich nie była jednak używana. Były symbolem władzy i prestiżu. Chodziło o ten piękny błyszczący kolor, który symbolizował słońce i przypominał złoto.

tj

Zapraszamy na weekendowe koncerty oraz do słuchania Lata z Radiem codziennie na antenie radiowej Jedynki – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 oraz dodatkowo w niedzielę w paśmie 10.00-13.00.

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lato z Radiem: most w Wyszogrodzie lepszy niż fotoradar

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 13:36
- Tylko szaleńcy jechali przez ten most więcej niż 20-30 km/h - mówi o drewnianym moście w Wyszogrodzie jeden z mieszkańców miasta.
rozwiń zwiń