Lato z Radiem: krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 14:40
Na drodze do Jasła, gdzie w najbliższy weekend kolejny koncert w ramach trasy Lata z Radiem fotoradar pstryknął fotkę naszemu reporterowi w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tuż obok były krzemionki.
Audio
  • Kopalnie Krzemionki. Relacja Łukasza Starowieyskiego (Jedynka/Lato z Radiem)
Neolityczny chodnik w kopalni Krzemionki
Neolityczny chodnik w kopalni KrzemionkiFoto: Pe pawel/Wikipedia

Sprawdź, gdzie w tym roku gra Lato z Radiem

Jest tam historyczna, starożytna, licząca ponad 4 tysiące lat kopalnia, w której górnicy kopali krzemień pasiasty.

Artur Głowacz, przewodnik po kopalni Krzemionki tłumaczy, że kiedyś można było ją zwiedzać tylko na kolanach. -  Była wpuszczana drabina. Turyści schodzili i zwiedzali na czworakach - powiedział Głowacz.

Z reporterem Łukaszem Starowieyskim  zszedł trzy piętra pod ziemię.  Wygląda to tak, jakby górnicy odeszli stamtąd wczoraj. Wszystko zachowało się w  bardzo dobrym stanie. Trasa turystyczna jest najdłuższą tego typu w Europie.  Ma 460 metrów. Zwiedzić można zaledwie parę kopalń z kilku tysięcy.  - To jest bardzo duży obiekt. Gdybyśmy chcieli go przejść w jedną stroną, to trzeba byłoby maszerować 4,5 kilometra - dodaje Głowacz.

Fotoradar Lata z Radiem: most w Wyszogrodzie >>>

W kopalniach pod Ostrowcem Świętokrzyskim górnicy pracowali przez prawie dwa tysiące lat. Są to tzw. kopalnie jamowe. Są wśród nich takie, które mają 400-500 metrów kwadratowych.

Grzesiek Kończyk, członek świętokrzyskiego stowarzyszenia dziedzictwa przemysłowego przyznaje, że szukając miejsc związanych z prehistorią, znalazł je 10 kilometrów  od miejsca zamieszkania.  Jego zdaniem to namacalny dowód niezwykłej myśli technicznej górników. - Kopalnie krzemienia z Hiszpanii dopiero 1000 lat później stosowały tak rozwinięte techniki górnicze - powiedział Gończyk.

Wstępna próba surowca odbywała się jeszcze na terenie kopalni. Powstawały z niego np. siekiery, które trzeba  ręcznie szlifować nawet przez trzy doby. Większość z nich nie była jednak używana. Były symbolem władzy i prestiżu. Chodziło o ten piękny błyszczący kolor, który symbolizował słońce i przypominał złoto.

tj

Zapraszamy na weekendowe koncerty oraz do słuchania Lata z Radiem codziennie na antenie radiowej Jedynki – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 oraz dodatkowo w niedzielę w paśmie 10.00-13.00.

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl >>>

Czytaj także

Lato z Radiem: most w Wyszogrodzie lepszy niż fotoradar

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 13:36
- Tylko szaleńcy jechali przez ten most więcej niż 20-30 km/h - mówi o drewnianym moście w Wyszogrodzie jeden z mieszkańców miasta.
rozwiń zwiń