X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Etyczne podróże: nie dajemy pieniędzy żebrzącym dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 20:51
W Maroku poważnym problemem jest wykorzystywanie dzieci do pracy. Skalę zjawiska trudno jest ocenić, jednak w kraju o wysokim bezrobociu, często dzieci utrzymują całe rodziny.
Audio
  • Etyczne podróże: nie dajemy pieniędzy żebrzącym dzieciom. Relacja Michała Żakowskiego (Jedynka/Więcej świata)
Dżamaa al-Fina w Marrakeszu
Dżamaa al-Fina w MarrakeszuFoto: Dániel Csörföly/Wikipedia

Bazar w Marrakeszu, to miejsce odwiedzin każdej wycieczki.  Turyści mogą kupować pamiątki i  podziwiać misternie ułożone góry przypraw. Koniecznie muszą też wiedzieć, jak  poruszać w się labiryncie wąskich uliczek pomiędzy osłami, motorami i innymi, często zdezorientowanymi turystami.

Akcja UNICEF Polska "Etyczne Podróże".  Jako pierwsze odwiedziliśmy Maroko>>>

Sprzedawcy w Marrakeszu zdecydowali ostatnio, że nie będą zatrudniać małych dzieci. - Mówi się o pracy dzieci, ale tutaj tego nie zobaczysz. Zresztą uzgodniliśmy, że nie zatrudniamy 6 i 8-latków. Jednak jeśli nie ma co włożyć do garnka, jest rodzina bez ojca, to wtedy dzieciak musi iść do pracy – powiedział jeden ze sprzedawców. Jego zdaniem biednym można dawać pieniądze na ulicy, ale nie dzieciom, bo uczy się ich złych nawyków.

Inni mieszkańcy Marrakeszu również przyznają, że dzieci nie powinny pracować. - Nie chodzą wtedy do szkoły i mogą wylądować na ulicy. Ja nie chodziłem do szkoły i tego żałuję. Gdy skończyłem 40 lat zacząłem uczyć się w meczecie. Czytam Koran - powiedział jedne z nich.  Zapewnił też, że podobnego błędu, jak jego rodzice nie zrobi i bardzo naciska na swoje dzieci, żeby się uczyły.

Jednak już parę metrów daje na placu Dżamaa al-Fina widać dzieci, które sprzedają chustki do nosa. – Pracuję na ulicy, bo muszę. Ojciec nas zostawił. Wszystko co zarobię, zanoszę do domu. Mam teraz problem, bo chusteczki sprzedają też bogate dzieci i tak sobie dorabiają – wyjaśnia 11-letni chłopak.

Zdaniem przedstawicieli miejscowego UNICEF, dzieci wykorzystuje się głównie do robienia pamiątek i prac domowych. Natomiast małe dziewczynki w wieku nawet 6 lat często są wysyłane ze swoich wiosek i pracują dla rodzin z wielkich miast. Poza tym jest też dziecięca prostytucja.

W Maroku nie należy jednak przesadzać widząc chłopca, czy dziewczynkę w sklepie lub na bazarze. Nastolatki często bowiem pomagają w rodzinnym biznesie. Tamtejszych sprzedawców denerwuje natomiast, że turyści bez pytania robią im zdjęcia.    

tj

Rozmowy o etycznym podróżowaniu w relacjach red. Michała Żakowskiego w audycji "Więcej świata" na antenie radiowej Jedynki także  8 i 9 lipca po godz. 18:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Etyczne Podróże" w Maroku: nie przekraczaj granic

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 21:35
- Chcemy, by Polacy czuli się dobrze w najdalszych zakątkach świata, a jednocześnie chcemy pokazać, że prócz pobytu w hotelu i na plaży należy wyjść na zewnątrz i wiedzieć, jak się zachować - mówi Marek Krupiński, dyrektor UNICEF Polska o akcji "Etyczne Podróże".
rozwiń zwiń