Światowy Dzień Pocałunku: tak to robią w filmach!

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 12:48
- Jeden z pierwszych krótkich filmów był właśnie o pocałunku. Został nakręcony w 1896 roku i, oczywiście, wzbudził ogromny skandal. W filmach jest wiele wariacji na temat pocałunku, ale w swoim idealnym kształcie on także istnieje - o "całuśnych" scenach opowiada Karolina Sulej (UW).
Audio
  • 6 lipca to Światowy Dzień Pocałunku - "po to chodzimy do kina" (Jedynka)
- Wśród wielu klisz z Casablanki pocałunek jest jedną z najważniejszych - mówi Karolina Sulej (Zakład Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej UW)
- Wśród wielu klisz z "Casablanki" pocałunek jest jedną z najważniejszych - mówi Karolina Sulej (Zakład Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej UW)Foto: mat. prasowe

Pocałunek ma być ukoronowaniem, dopełnieniem narracji miłosnej i romantycznej, dlatego często pojawia się w melodramatach. - Napięcie erotyczne między bohaterami rośnie i prowadzi do sceny, która ma je rozładować. Potrzebna jest odpowiednia scenografia, kostiumy, rytm sytuacji, które mają pomóc widzom przeżyć katharsis - opowiada Karolina Sulej z Zakładu Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej UW.

W historii kina znajdziemy i romantyzm w czystej formie, i parodie, ale nie ulega wątpliwości, że pocałunek musi wystąpić w liczącej się produkcji. Jak wymienia Karolina Sulej, u Davida Lyncha w "Dzikości serca" wzięty jest w popkulturowy nawias:

/

- w "Czterech weselach i pogrzebie" jest pocałunek w deszczu, który z kolei jest inspirowany pocałunkiem w "Śniadaniu u Tiffany'ego":

/

Zmiany zachodzące w świecie i kinie pozwalają już pokazać pocałunki homoseksualne ("Velvet Goldmine" Todda Haynesa czy "Tajemnica Brokeback Mountain" Anga Lee). - W kinie chodzi o to, by była miłość i przemoc. Ten komponent wojny i miłości, Erosa i Tanatosa jest najważniejszy i on jest w "Casablance" właśnie - dodaje

(asz)

Zobacz więcej na temat: Audrey Hepburn FILM KULTURA

Czytaj także

Kino historyczne. Ten temat "kręci wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 15:49
"Czas trwogi. Lata 40 XX wieku w filmie" - pod tym tytułem odbyła się w warszawskim kinie Iluzjon 7. Edycja Przeglądu filmowego "Kogo kręci kino historyczne” organizowanego przez Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Producent "Wałęsy": nie ma konfliktu między Januszem Głowackim i Andrzejem Wajdą

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 15:25
Media donosiły, że między Januszem Głowackim scenarzysta i Andrzejem Wajdą reżyserem filmu "Wałęsa" doszło do ostrego konfliktu. Te doniesienia w radiowej Jedynce zdementował Michał Kwieciński, producent filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Raczek: kino ma być naszym lustrem

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 10:45
Kino nie upada - zapewniał w Jedynce Tomasz Raczek. Krytyk filmowy uważa, że "duży ekran" odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Granice wytrzymałości": 20 sekund na niemy krzyk

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 15:46
- Ten film jest uniwersalny, ta historia mogła się zdarzyć zarówno w Japonii, Nowym Jorku czy Dubaju. Nasza bohaterka po prostu walczy, dobrze, że jest to kobieta - o krótkometrażowym filmie pokazywanym na Festiwalu Młodzi i Film opowiadają jego twórcy.
rozwiń zwiń