Od trzepaka po szczyty - wspinaczka rozwija całe ciało

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 14:09
- Jeżeli ktoś jest w stanie zrobić 10 przysiadów na dwóch nogach już może zacząć się wspinać. Ale nie sprawność fizyczna jest najważniejsza, a to, co mamy w głowie - podkreśla instruktor wspinania Grzegorz Mróz.
Audio
  • Grzegorz Mróz o wspinaniu (Lato z Radiem/Jedynka)
Od trzepaka po szczyty - wspinaczka rozwija całe ciało
Foto: Rüdiger/Wikimedia Commons/lic. CC 3.0

Grzegorz Mróz , instruktor wspinania w szkole GOUP wyjaśnił na początku audycji "Lato z Radiem" , że wspinaczka skałkowa dzieje się w naturze natomiast ściankowa dotyczy wspinania po sztucznych obiektach stworzonych przez człowieka.

Grzegorz
Grzegorz Mróz

- Wspinaczka na sztucznych obiektach daje nam możliwość ingerencji i dostosowania stopnia trudności do naszego poziomu. W naturze walczymy ze swoimi słabościami, musimy dostosować się do natury i to, wydaje mi się, jest trochę trudniejsze - wyjaśnił w rozmowie z Małgorzatą Raduchą .

W Polsce wspina się około 100 tysięcy osób. - Przy wspinaczce skalnej zazwyczaj są dwie osoby: asekurant i wspinacz, solo można wspinać się na bardzo wysokim poziomie umiejętności, a by zdobyć jakąś górę potrzebna jest wyprawa grupy 10-15 osób - opowiada instruktor.

Grzegorz Mróz podkreśla, że wspinanie - obok pływania i gimnastyki artystycznej - jest tą dyscypliną, która rozwija wszystkie mięśnie. - Uczy też koordynacji, a dopiero na końcu jest siła. Można zacząć się wspinać w każdym wieku - podkreśla.

Jak wygląda współpraca asekuranta i wspinacza? Jakie znaczenie przy wspinaniu ma strach i co Grzegorz Mróz uznaje za swój największy sukces? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Przez całe wakacje zapraszamy na weekendowe koncerty oraz do słuchania audycji "Lato z Radiem" codziennie na antenie radiowej Jedynki – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 oraz w niedzielę w paśmie 10.00-13.00.

(asz)

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia SPORT

Czytaj także

"Góralszczyzna jest najważniejsza, ale nie zamykamy się na świat"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2013 17:05
- Muzyka towarzyszyła nam od dziecka, nasiąkaliśmy tradycją nie będąc świadomi, jak głęboko ona w nas wnika. Potem poszliśmy do szkół muzycznych, zaczęła nas interesować inna muzyka, nie góralska, ale w końcu i ta do nas wróciła w postaci world music - mówił w Jedynce Krzysztof Trebunia-Tutka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Polacy nie lubią uprawiać sportu?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 18:45
Ponad połowa dorosłych Polaków nie uprawia ćwiczeń fizycznych lub robi to bardzo rzadko. Niepokojącym zjawiskiem jest nasilająca się epidemia nadwagi i otyłości wśród polskiego społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiecenie to obciach. W Tatrach sprzątał nawet książę Karol

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 08:15
- Cieszę się, jak ludzi w Tatry niesie emocja i dobra robota. Tatrom należy się i miłość, i chodzenie po nich, ale też i szacunek - a szacunek, to zbieranie śmieci - mówił w Jedynce dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński. W ten weekend kilka tysięcy wolontariuszy sprząta polskie góry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morskie Oko bez koni? TPN: nikt nie liczy spoconych turystów

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 08:08
Fundacja Viva rozpoczęła akcję, która ma na celu wymuszenie na Tatrzańskim Parku Narodowym likwidacji transportu konnego do Morskiego Oka. Obrońcy praw zwierząt zwracają uwagę, że konie wożące turystów w góralskich fasiągach są źle traktowane.
rozwiń zwiń