X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Święto lotnictwa. Ty też możesz zostać pilotem!

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 11:07
- Do latania trzeba mieć załatwione trzy podstawowe sprawy: czas, zdrowie i pieniądze - powiedziała w audycji Lato z Radiem pilot Małgorzata Góralska.
Audio
  • Ty też możesz zostać pilotem (Jedynka/Lato z Radiem)
Święto lotnictwa. Ty też możesz zostać pilotem
Foto: sxc.hu/public domain

28 sierpnia jest świętem lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. Ustanowiono je na pamiątkę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku.

Małgorzata Góralska jest szefową i współzałożycielką Goldwings Flight Academy w Warszawie. Instruktorem lotniczym z uprawnieniami na samoloty wielosilnikowe i loty według przyrządów.

Jak tłumaczy, by zostać pilotem, trzeba przejść długie i skomplikowane szkolenie, które składa się z kliku etapów. Zaczynamy od pierwszej i podstawowej licencji tzw. PPLA. Uprawnia do  lotów turystycznych, niezarobkowych. Potem trzeba przystąpić do licencji zawodowej. Jej podstawowym etapem jest "budowa nalotu”, czyli samodzielnych lotów na podstawie posiadanej licencji. - Latamy sami by zbudować nalot ok. 150 godzin. Upoważnia nas to do realizacji licencji zawodowej - wyjaśniła Małgorzata Góralska.

Następnie przystępuje się do szkolenia na licencję zawodową. - Trzeba ukończyć szkolenie teoretyczne i praktyczne 30 godzin lotów z instruktorem - powiedziała Góralska. Kończy się to egzaminem ATPL Frozen tzw. licencji liniowej zamrożonej. - Licencja liniowa odmraża się dopiero gdy latamy w liniach, gdy ukończymy wszystkie etapy szkolenia praktycznego i teoretycznego - wyjaśniła Góralska.

W sumie teoretyczny kurs na pilota trwa około miesiąca. A praktyka 2-3 miesiące. To 100 godzin teorii i 45 praktyki. Całość może kosztować około 150 tys. złotych. Na szczęście wymagania zdrowotne nie są już tak restrykcyjne, jak kiedyś. - Trzeba było mieć wzrok i słuch kosmonauty. Teraz pilot możne nawet nosić okulary - powiedziała Góralska.

Chyba jednak warto, bo to zawód, który jak w przypadku pani Małgorzaty, stał się pasją.

Z Małgorzatą Góralską rozmawiał Roman Czejarek.

tj

Z przyjemnością informujemy też o dodatkowym, powakacyjnym spotkaniu z Latem z Radiem! 7 września zagramy koncert w Kozienicach!

Polecamy także płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszy najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie >>> sklep.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żwirko i Wigura - tragiczna śmierć asów polskiego lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 07:00
Pilot i konstruktor, dwaj słynni pasjonaci lotnictwa, zwycięzcy międzynarodowych zawodów. Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zginęli 11 września 1932 roku w katastrofie lotniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Wigura - bez niego Franek by nie poleciał

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 06:00
- Inżynier Stanisław Wigura był współzałożycielem fabryki samolotów RWD w Warszawie. W zwycięskich Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych "Challenge" w 1932 roku pełnił rolę nawigatora i mechanika Franciszka Żwirki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa "Żelazny". Najwięksi twardziele wśród pilotów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 13:44
- Nie boimy się. Ryzyko jest, jak w każdej działalności człowieka. Ale nie możemy pozwolić, żeby było większe niż dopuszczalne - powiedział w audycji "Lato z Radiem" pilot Tadeusz Kołaszewski, członek grupy akrobacyjnej "Żelazny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazury AirShow 2013. Lecimy z Tadeuszem Sznukiem

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 12:57
- Ja tylko mówię widzom, że to piękne, co widzą, jest piękne. Troszkę jeszcze objaśniam, co dzieje się w powietrzu, żeby to nie był niemy film - powiedział w radiowej Jedynce Tadeusz Sznuk, który będzie komentował piknik lotniczy Mazury AirShow 2013.
rozwiń zwiń