Pracownik małżonek droższy w utrzymaniu niż pracownik nie-małżonek

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 18:18
Ordynacja podatkowa nie pozwala przedsiębiorcy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia wypłacanego małżonkowi. W przypadku obcej osoby przepis ten nie obowiązuje. Z pytaniem dlaczego tak jest zwrócił się do Janusza Weissa jeden ze słuchaczy Jedynki.
Audio
  • Ordynacja podatkowa dyskryminuje firmy rodzinne? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Sekretarka
SekretarkaFoto: Glow Images/East News

Zdaniem wspomnianego słuchacza przepis taki godzi w firmy rodzinne. Janusz Weiss zwrócił się o interpretację przepisu do biura Krajowej Informacji Podatkowej. - Artykuł 23. ustęp 1. punkt 10. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że kosztem uzyskania przychodu nie jest wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka, małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników - wyjaśniła Iwona Krzemińska z KIP.

Kolejny z rozmówców Janusza Weissa, prof. Dariusz Rosati zgodził się, że w odczuciu społecznym przepis ten może wydawać się krzywdzący. Obiecał, że będzie o tym pamiętał podczas prac nad gruntowną przebudową całej ordynacji podatkowej w ramach sejmowej Komisji Finansów Publicznych, której przewodniczy.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszyć będzie słuchaczom Jedynki od rana do popołudnia. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawi temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 zrelacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumuje całodzienne działania, porozmawia z ekspertami i przedstawi wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg

Czytaj także

W Polskę z psem asystentem: prawo jest jasne, zawodzi człowiek

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 18:41
- Zdarzają się przypadki, że osoba posiadająca psa przewodnika nie jest wpuszczana do jakiegoś budynku. Ale dzięki ujęciu tego w przepisach prawnych każdy może się powołać na art. 20a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych - mówi prawnik Polskiego Związku Niewidomych. Przypadek pana Dominika dowodzi, że przepisy nie wystarczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co to jest nic? "Na ten temat nikt niczego dokładnie nie wie"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 21:56
- Pan ma na imię Janusz. Można byłoby zapytać, czy ma pan jakieś nieistniejące imiona. Pan nie jest Jacek, Piotr itd. To wszystko są lokalne nicości. Obrastają świat, są dopełnieniem logicznym tego, co zaszło. W ten sposób otrzymujemy w sensie logicznym świat kompletny - powiedział w audycji Janusza Weissa filozof Jacek Hołówka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o szczepionki. "Są ofiarami własnej skuteczności"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 21:13
- Szansa, że dziecko zachoruje na odrę jest w Polsce tysiąc razy mniejsza niż na przykład w Wielkiej Brytanii. Wynika to z faktu, że zachodnie społeczeństwa ulegają modzie antyszczepionkowej - powiedział w Jedynce Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
rozwiń zwiń